My Favorite Movies


  fb1388615068's Rating My Rating
1
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
2
Lolita (1962,  Unrated)
3
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
4
Angel Heart (1987,  R)
5
Mississippi Burning (1988,  R)
6
Masquerade (1988,  R)
7
Dangerous Liaisons (1988,  R)
8
Barry Lyndon (1975,  PG)
9
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
10
Casino (1995,  R)
11
The Godfather (1972,  R)
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
Batman (1989,  PG-13)
14
Chinatown (1974,  R)
15
Cesar et Rosalie (1972,  R)
16
Cars (2006,  G)
17
Citizen Kane (1941,  PG)
18
Pacific Heights (1990,  R)
19
Goldfinger (1964,  PG)
20
Unforgiven (1992,  R)
21
JFK (1991,  R)
22
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
23
Schindler's List (1993,  R)
24
The English Patient (1996,  R)
25
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
26
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
27
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
28
The Fugitive (1993,  PG-13)
29
The Shawshank Redemption (1994,  R)
30
All the President's Men (1976,  R)
31
Jaws (1975,  PG)
32
Airplane! (1980,  PG)
33
Top Secret! (1984,  PG)
34
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
35
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
36
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
37
The Silence of the Lambs (1991,  R)
38
Hannibal (2001,  R)
39
Christine (1983,  R)
40
Absolute Power (1997,  R)
41
Magnum Force (1973,  R)
42
City Lights (1931,  Unrated)
43
Gone Baby Gone (2007,  R)
44
Die Another Day (2002,  PG-13)
45
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
46
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
47
Naissance des Pieuvres (Water Lilies) (2008,  Unrated)
48
Psycho (1960,  R)
49
Presumed Innocent (1990,  R)
50
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
51
The Player (1992,  R)
52
Titanic (1997,  PG-13)
53
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
54
Swimming Pool (2003,  R)
55
The Woman Next Door (La femme d'ŕ côté) (1981,  R)
56
Vertigo (1958,  PG)
57
V for Vendetta (2006,  R)
58
Wall Street (1987,  R)
59
Paul McCartney: Wingspan (2001,  Unrated)
60
The Hunt for Red October (1990,  PG)
61
Bullitt (1968,  PG)
62
Never Say Never Again (1983,  PG)
63
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
64
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
65
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
66
Bonnie and Clyde (1967,  R)
67
Nixon (1995,  R)
68
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
69
The Last Emperor (1987,  PG-13)
70
The Piano (1993,  R)
71
The Lover (L'amant) (1992,  R)
72
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
73
Apocalypse Now (1979,  R)
74
The Untouchables (1987,  R)
75
Marnie (1964,  PG)
76
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
77
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
78
Les Aventuriers (The Last Adventure) (1967,  Unrated)
79
Le Vieux fusil (The Old Gun) (Vengeance One by One) (1975,  R)
80
La Vie et Rien d'Autre (Life and Nothing But) (1989,  PG)
81
Gli Occhiali d'oro (The Gold Rimmed Glasses) (1987,  Unrated)
82
Nelly & Monsieur Arnaud (1996,  Unrated)
83
Vantage Point (2008,  PG-13)
84
The Remains of the Day (1993,  PG)
85
A Room With A View (1985,  R)
86
Howards End (1992,  PG)
87
Maurice (1987,  R)
88
Trois Hommes ŕ Abattre (Three Men to Destroy) (Three Men to Kill) (1980,  Unrated)
89
sex, lies, and videotape (1989,  R)
90
Short Cuts (1993,  R)
91
The Shining (1980,  R)
92
Gladiator (2000,  R)
93
Jackie Brown (1997,  R)
94
Une Histoire Simple (A Simple Story) (1978,  Unrated)
95
Vincent, Francois, Paul et les autre (1974,  Unrated)
96
Mado (1976,  Unrated)
97
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
98
Ludwig (1973,  PG)
99
La Caduta Degli Dei (The Damned) (1969,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments