My Favorite Movies


  fb1388842905's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Casablanca (1943,  PG)
3
The Right Stuff (1983,  PG)
4
Patton (1970,  PG)
5
Citizen Kane (1941,  PG)
6
Paths of Glory (1957,  Unrated)
7
Schindler's List (1993,  R)
8
The Shining (1980,  R)
9
A Bridge Too Far (1977,  PG)
10
Goldfinger (1964,  PG)
11
The Day of the Jackal (1973,  PG)
12
The Untouchables (1987,  R)
13
Independence Day (1996,  PG-13)
14
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
15
Jurassic Park (1993,  PG-13)
16
Apollo 13 (1995,  PG)
17
Gone With the Wind (1939,  G)
18
Wall Street (1987,  R)
19
Glory (1989,  R)
20
Duck Soup (1933,  Unrated)
21
Jaws (1975,  PG)
22
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
The Sting (1973,  PG)
25
Meet John Doe (1941,  Unrated)
26
The Godfather (1972,  R)
27
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
28
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
29
A Fish Called Wanda (1988,  R)
30
Sophie's Choice (1982,  R)
31
Barry Lyndon (1975,  PG)
32
Blazing Saddles (1974,  R)
33
Exodus (1960,  Unrated)
34
The Longest Day (1962,  G)
35
The Queen (2006,  PG-13)
36
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
37
Election (1999,  R)
38
The Great Escape (1963,  Unrated)
39
Gentleman's Agreement (1947,  Unrated)
40
The Graduate (1967,  PG)
41
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
42
The Shawshank Redemption (1994,  R)
43
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
44
The Visit (2000,  R)
45
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
46
Them! (1954,  Unrated)
47
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
48
Horse Feathers (1932,  Unrated)
49
Lifeboat (1944,  Unrated)
50
Elizabeth (1998,  R)
51
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
52
American Graffiti (1973,  PG)
53
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
54
The Exorcist (1973,  R)
55
Oh Heavenly Dog (1980,  PG)
56
Apocalypse Now (1979,  R)
57
Ben-Hur (1959,  G)
58
The Breakfast Club (1985,  R)
59
Wake Island (1942,  Unrated)
60
Cast Away (2000,  PG-13)
61
The Killing (1956,  Unrated)
62
Battle of Britain (1969,  G)
63
This Land Is Mine (1943,  Unrated)
64
Chicago (2002,  PG-13)
65
Young Frankenstein (1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments