My Favorite Movies


  fb1389442135's Rating My Rating
1
The Blues Brothers (1980,  R)
2
Star Trek (2009,  PG-13)
3
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
4
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
5
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
6
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
7
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
12
Robot Chicken: Star Wars (2007,  Unrated)
13
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
14
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
17
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
18
Mystery Men (1999,  PG-13)
19
The Pee-Wee Herman Show (1983,  Unrated)
20
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
22
Sleepy Hollow (1999,  R)
23
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
24
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
25
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
26
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
27
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
28
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
29
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
30
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
31
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
32
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
33
Tom Horn (1980,  R)
34
The Great Escape (1963,  Unrated)
35
Patton (1970,  PG)
36
The Usual Suspects (1995,  R)
37
Léon (The Professional) (1994,  R)
38
The Professionals (1966,  PG-13)
39
The Dark Knight (2008,  PG-13)
40
Batman Begins (2005,  PG-13)
41
Batman (1989,  PG-13)
42
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
43
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
44
Batman - Mystery of the Batwoman (2003,  PG)
45
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
46
Batman: The Movie (1966,  PG)
47
Casablanca (1943,  PG)
48
Super Sucker (2003,  R)
49
Fear of a Black Hat (1994,  R)
50
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
51
Why We Fight (2006,  PG-13)
52
Clerks (1994,  R)
53
Clerks II (2006,  R)
54
Mallrats (1995,  R)
55
Chasing Amy (1997,  R)
56
Dogma (1999,  R)
57
RocknRolla (2008,  R)
58
Revolver (2005,  R)
59
Snatch (2001,  R)
60
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
61
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
62
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
63
Reservoir Dogs (1992,  R)
64
Jackie Brown (1997,  R)
65
Desperado (1995,  R)
66
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
67
El Mariachi (1993,  R)
68
Sin City (2005,  R)
69
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
70
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
71
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
72
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
73
Casino Royale (2006,  PG-13)
74
Layer Cake (2005,  R)
75
Braveheart (1995,  R)
76
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
77
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
78
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
79
Trailer Park Boys (1999,  Unrated)
80
Trailer Park Boys: The Movie (2006,  R)
81
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
82
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
83
The Cannonball Run (1981,  PG)
84
Caddyshack (1980,  R)
85
Men in Black (1997,  PG-13)
86
Men in Black II (2002,  PG-13)
87
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
88
Crimson Tide (1995,  R)
89
Inside Man (2006,  R)
90
Man on Fire (2004,  R)
91
The Siege (1998,  R)
92
Glory (1989,  R)
93
Training Day (2001,  R)
94
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
95
Virtuosity (1995,  R)
96
He Got Game (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments