My Favorite Movies
| fb1390167584's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Strictly Ballroom (1992, PG) |
|
| 2 |
Gosford Park (2001, R) |
|
| 3 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 4 |
Tender Is the Night (1962, Unrated) |
|
| 5 |
A Man for All Seasons (1966, G) |
|
| 6 |
Evita (1997, PG) |
|
| 7 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 9 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 10 |
A Married Man (1984, Unrated) |
|
| 11 |
House of Cards Trilogy III: The Final Cut (1995, Unrated) |
|
| 12 |
In the Loop (2009, Unrated) |
|
| 13 |
Frost/Nixon (2008, R) |
|
| 14 |
The War of the Roses (1989, R) |
|
| 15 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991, PG) |
|
| 16 |
Fracture (2007, R) |
|
| 17 |
The Wild Parrots of Telegraph Hill (2005, G) |
|
| 18 |
Ju Dou (1990, PG-13) |
|
| 19 |
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001, G) |
|
| 20 |
Election (1999, R) |
|
| 21 |
American Beauty (1999, R) |





















