Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1390429432's Rating My Rating
1
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
2
The Uninvited (2009,  PG-13)
3
The Unborn (2009,  PG-13)
4
Paul Blart: Mall Cop (2009,  PG)
5
Bride Wars (2009,  PG)
6
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
7
Mad Money (2008,  PG-13)
8
Possession (2008,  PG-13)
9
The Haunting of Molly Hartley (2008,  PG-13)
10
Nitro (2007,  G)
11
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
12
Mr. Woodcock (2007,  PG-13)
13
Are We Done Yet? (2007,  PG)
14
Code Name: The Cleaner (2007,  PG-13)
15
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
16
Norbit (2007,  PG-13)
17
Transformers (2007,  PG-13)
18
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
19
She's the Man (2006,  PG-13)
20
Step Up (2006,  PG-13)
21
Deck the Halls (2006,  PG)
22
Aurore (2005,  Unrated)
23
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
24
The Amityville Horror (2005,  R)
25
White Noise (2005,  PG-13)
26
Hide and Seek (2005,  R)
27
King Kong (2005,  PG-13)
28
Walk the Line (2005,  PG-13)
29
Maman Last Call (2005,  Unrated)
30
The Notebook (2004,  PG-13)
31
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
32
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
33
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
34
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
35
Secret Window (2004,  PG-13)
36
Freaky Friday (2003,  PG)
37
Gothika (2003,  R)
38
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
39
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
40
Spider-Man (2002,  PG-13)
41
Enough (2002,  PG-13)
42
Panic Room (2002,  R)
43
The Hot Chick (2002,  PG-13)
44
Séraphin: un homme et son péché (Heart of Stone) (2002,  Unrated)
45
Murder by Numbers (2002,  R)
46
I Am Sam (2002,  PG-13)
47
The Ring (2002,  PG-13)
48
The Banger Sisters (2002,  R)
49
The Glass House (2001,  PG-13)
50
Shallow Hal (2001,  PG-13)
51
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
52
The Others (2001,  PG-13)
53
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
54
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
55
Meet the Parents (2000,  PG-13)
56
The Kid (2000,  PG)
57
American Pie (1999,  R)
58
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
59
Analyze This (1999,  R)
60
City of Angels (1998,  PG-13)
61
Jack Frost (1998,  PG)
62
Titanic (1997,  PG-13)
63
For Richer or Poorer (1997,  PG-13)
64
G.I. Jane (1997,  R)
65
The Fifth Element (1997,  PG-13)
66
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
67
The Net (1995,  PG-13)
68
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
69
Dolores Claiborne (1995,  R)
70
The Real McCoy (1993,  PG-13)
71
Indecent Proposal (1993,  R)
72
Jurassic Park (1993,  PG-13)
73
Dennis the Menace (1993,  PG)
74
The Bodyguard (1992,  R)
75
My Cousin Vinny (1992,  R)
76
Final Analysis (1992,  R)
77
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
78
Pretty Woman (1990,  R)
79
Back to the Future Part III (1990,  PG)
80
Home Alone (1990,  PG)
81
Ghost (1990,  R)
82
Back to the Future Part II (1989,  PG)
83
Cruising Bar (Meet Market) (1989,  Unrated)
84
Coming to America (1988,  R)
85
Cocktail (1988,  R)
86
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
87
La Bamba (1987,  PG-13)
88
Fatal Attraction (1987,  R)
89
Top Gun (1986,  PG)
90
Back to the Future (1985,  PG)
91
The Karate Kid (1984,  PG)
92
Footloose (1984,  PG)
93
Flashdance (1983,  R)
94
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
95
Endless Love (1981,  R)
96
Grease (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments