My Favorite Movies


  fb1390921010's Rating My Rating
1
Cashback (2007,  R)
2
Amores Perros (2001,  R)
3
Lost In Translation (2003,  R)
4
Sweet Sixteen (2003,  R)
5
My Own Private Idaho (1991,  R)
6
Good Will Hunting (1997,  R)
7
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
8
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
9
El Che - Investigating a Legend (1998,  Unrated)
10
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
11
Transamerica (2005,  R)
12
Brothers of the Head (2006,  R)
13
Me Without You (2002,  R)
14
Good Bye, Lenin (2004,  R)
15
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
16
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
17
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
18
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
19
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
20
Boys Don't Cry (1999,  R)
21
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
22
Paris Je T'aime (2007,  R)
23
Dinner Rush (2001,  R)
24
Ghost World (2001,  R)
25
21 Grams (2003,  R)
26
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
27
After Midnight (Dopo Mezzanotte) (2004,  Unrated)
28
The Full Monty (1997,  R)
29
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
30
American History X (1998,  R)
31
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
32
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
33
Trainspotting (1996,  R)
34
Mozart and the Whale (2005,  PG-13)
35
Whisky (2004,  Unrated)
36
L'Enfant (The Child) (2006,  R)
37
Shortbus (2006,  Unrated)
38
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
39
Dirty Pretty Things (2003,  R)
40
Elephant (2003,  R)
41
Last Days (2005,  R)
42
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
43
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
44
Happy Together (1997,  Unrated)
45
Mala Noche (Bad Night) (2007,  Unrated)
46
Morvern Callar (2002,  R)
47
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
48
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) (1996,  R)
49
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
50
Annie Hall (1977,  PG)
51
Italiensk for Begyndere (Italian for Beginners) (2001,  R)
52
Mostly Martha (Bella Martha) (2001,  PG)
53
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
54
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
55
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
56
Lunacy (2006,  G)
57
La Haine (Hate) (1996,  R)
58
The King (2006,  R)
59
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
60
2046 (2005,  R)
61
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
62
Conversations With Other Women (2006,  R)
63
Almost Famous (2000,  R)
64
Stand by Me (1986,  R)
65
Mean Creek (2004,  R)
66
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
67
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
68
Alfie (2004,  R)
69
All or Nothing (2002,  R)
70
Marion Bridge (2003,  Unrated)
71
Notting Hill (1999,  PG-13)
72
Casablanca (1943,  Unrated)
73
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
74
Forrest Gump (1994,  PG-13)
75
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
76
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
77
Nicotina (2004,  R)
78
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
79
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
80
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
81
Control (2007,  R)
82
Tokyo Story (,  Unrated)
83
We Don't Live Here Anymore (2004,  R)
84
I Am Guilty (2005,  Unrated)
85
Nathalie (2003,  Unrated)
86
Early Summer (1951,  Unrated)
87
The Savages (2007,  R)
88
Night on Earth (1991,  R)
89
Longford (2006,  Unrated)
90
Paper Moon (1973,  PG)
91
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
92
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
93
Seaside (2002,  Unrated)
94
Exiles (Exils) (2004,  Unrated)
95
Rezervni deli (Spare Parts) (2004,  Unrated)
96
Maria Full of Grace (2004,  R)
97
Since Otar Left (2004,  Unrated)
98
Bomb the System (2003,  R)
99
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)
100
Nina's Tragedies (2005,  Unrated)
101
Monster (2003,  R)
102
Raja (2004,  Unrated)
103
The Darjeeling Limited (2007,  R)
104
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
105
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
106
In America (2003,  PG-13)
107
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
108
The Five Senses (2000,  R)
109
Thumbsucker (2005,  R)
110
El Bola (2000,  Unrated)
111
The Italian (,  PG-13)
112
Up and Down (2005,  R)
113
Late Spring (1949,  G)
114
Heartlands (2002,  PG-13)
115
Elephant Shoes (2005,  Unrated)
116
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
117
Inch'Allah Dimanche (2001,  Unrated)
118
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) (1963,  Unrated)
119
Little Voice (1998,  R)
120
Casa de los Babys (2003,  R)
121
Carol's Journey (El Viaje de Carol) (2002,  Unrated)
122
Julie Johnson (2001,  Unrated)
123
Happy Birthday (2002,  Unrated)
124
Such Is Life (2000,  Unrated)
125
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
126
Mouth to Mouth (2006,  Unrated)
127
Winter Solstice (2005,  R)
128
Sweet Mud (Adama Meshuga'at) (2007,  Unrated)
129
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
130
The Middle of the World (,  Unrated)
131
The Talent Given Us (2004,  Unrated)
132
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) (2006,  Unrated)
133
Witnesses (Svjedoci) (2004,  Unrated)
134
Vitus (2007,  PG)
135
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
136
The Go-Getter (2008,  R)
137
The Graffiti Artist (2004,  Unrated)
138
Or (Mon Tresor) (2005,  Unrated)
139
It's Easier for a Camel (Il est plus facile pour un chameau...) (2004,  Unrated)
140
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
141
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
142
Colour of Water (Khadak) (2007,  Unrated)
143
The Kid (,  Unrated)
144
Viva Laldjerie (2004,  Unrated)
145
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
146
The Forest for the Trees (Der Wald vor lauter Baumen) (2006,  Unrated)
147
In Mom's Head (La tête de maman) (2007,  Unrated)
148
Persepolis (2007,  PG-13)
149
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
150
Swimming Pool (2003,  R)
151
Le Battement d'Ailes du Papillon (Happenstance) (The Beating of the Butterfly's Wings) (2000,  R)
152
Caramel (2008,  PG)
153
Juno (2007,  PG-13)
154
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
155
Tôkyô tawâ: Okan to boku to, tokidoki, oton (Tokyo Tower - Mom and Me, and Sometimes Dad) (2007,  Unrated)
156
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
157
Knafayim Shvurot (Broken Wings) (2002,  R)
158
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
159
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
160
Paranoid Park (2007,  R)
161
Mister Lonely (2007,  Unrated)
162
Ken Park (2002,  Unrated)
163
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
164
Meduzot (Jellyfish) (2008,  Unrated)
165
2:37 (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments