My Favorite Movies
| fb1391979363's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 2 |
Yojimbo (1961, Unrated) |
|
| 3 |
Sanjuro (1962, PG-13) |
|
| 4 |
When the Last Sword Is Drawn (Mibu gishi den) (2003, Unrated) |
|
| 5 |
The Hidden Blade (2006, R) |
|
| 6 |
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004, Unrated) |
|
| 7 |
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961, Unrated) |
|
| 8 |
Sword of the Stranger (Sutorenjia: Mukô hadan) (2007, Unrated) |
|
| 9 |
Jin-Roh - The Wolf Brigade (1998, R) |
|
| 10 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 11 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 12 |
A Fu (A Fighter's Blues) (2000, Unrated) |
|
| 13 |
Fulltime Killer (2003, R) |
|
| 14 |
The Killer (Dip huet seung hung) (1989, Unrated) |
|
| 15 |
A Better Tomorrow (1986, R) |
|
| 16 |
A Better Tomorrow II (1988, Unrated) |
|
| 17 |
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990, Unrated) |

















