My Favorite Movies


  fb1391987462's Rating My Rating
1
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
2
Elegiya dorogi (Elegy of a Voyage ) (2002,  Unrated)
3
Dukhovnye golosa. Iz dnevnikov voyny. Povestvovanie v pyati chastyakh (Spiritual Voices) (1995,  Unrated)
4
Russian Ark (2002,  Unrated)
5
Aleksandra (Alexandra) (2007,  Unrated)
6
Mother and Son (1998,  Unrated)
7
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
8
Match Point (2005,  R)
9
Annie Hall (1977,  PG)
10
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
11
Anything Else (2003,  R)
12
Deconstructing Harry (1997,  R)
13
Zelig (1983,  PG)
14
Interiors (1978,  PG)
15
Another Woman (1988,  PG)
16
Elsker dig for evigt (Open Hearts) (2002,  R)
17
My Life Without Me (2003,  R)
18
The Secret Life of Words (2005,  Unrated)
19
Calvaire (The Ordeal) (2006,  Unrated)
20
Jasmine (Jasminum) (2006,  Unrated)
21
Seksmisja (Sexmission) (1984,  Unrated)
22
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
23
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
24
Saraband (2003,  R)
25
Kristin Lavransdatter (1995,  Unrated)
26
The Idiots (2000,  R)
27
Reconstruction (2004,  PG-13)
28
Exiles (Exils) (2004,  Unrated)
29
Latcho Drom (Safe Journey) (1993,  Unrated)
30
Montenegro (1981,  R)
31
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
32
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
33
The Darjeeling Limited (2007,  R)
34
Hotel Chevalier (2007,  R)
35
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
36
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
37
Jules and Jim (1962,  Unrated)
38
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
39
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) (1969,  PG)
40
Une belle fille comme moi (A Gorgeous Bird Like Me)(Such a Gorgeous Kid Like Me) (1972,  R)
41
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
42
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
43
For Ever Mozart (1997,  Unrated)
44
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
45
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
46
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
47
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (2006,  Unrated)
48
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
49
Together (Tillsammans) (2001,  R)
50
Cache (Hidden) (2005,  R)
51
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
52
Voyages (2000,  Unrated)
53
Depuis Qu'Otar est Parti... (2003,  Unrated)
54
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
55
Rosemary's Baby (1968,  R)
56
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
57
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
58
What? (Diary of Forbidden Dreams) (1973,  R)
59
8 1/2 (1963,  Unrated)
60
Underground (1995,  Unrated)
61
Qui êtes-vous, Polly Maggoo? (Who Are You, Polly Maggoo?) (1966,  Unrated)
62
Mr. Freedom (1970,  Unrated)
63
Le Couple témoin (The Model Couple) (1977,  Unrated)
64
Muhammad Ali: The Greatest (1974,  Unrated)
65
Everybody's Famous! (2001,  R)
66
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) (2000,  Unrated)
67
The Brown Bunny (2003,  Unrated)
68
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
69
Ana and the Wolves (Ana y los lobos) (1973,  Unrated)
70
Elisa, My Love (Elisa, vida mia) (1983,  Unrated)
71
Mamá Cumple Cien Años (Mama Turns 100) (1979,  Unrated)
72
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
73
Festen (The Celebration) (1998,  R)
74
It's All About Love (2003,  Unrated)
75
Polish Wedding (1998,  PG-13)
76
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit) (1968,  Unrated)
77
A Mulher de Todos (The Woman of Everyone) (1969,  Unrated)
78
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
79
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
80
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
81
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
82
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
83
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
84
Good Bye, Lenin (2004,  R)
85
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments