My Favorite Movies


  fb1392404121's Rating My Rating
1
La Beauté du Diable (Beauty and the Devil) (1950,  Unrated)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
Willow (1988,  PG)
6
The Wizard of Oz (1939,  G)
7
An American in Paris (1951,  Unrated)
8
Fame (1980,  R)
9
Give My Regards to Broad Street (1984,  Unrated)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
13
The Goonies (1985,  PG)
14
Jurassic Park (1993,  PG-13)
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
16
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
17
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
18
Help! (1965,  G)
19
Forrest Gump (1994,  PG-13)
20
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
21
The Time Machine (1960,  G)
22
Jason and the Argonauts (1963,  G)
23
Superman (1978,  PG)
24
Easter Parade (1948,  Unrated)
25
Le Rouge et le Noir (The Red and the Black) (1954,  Unrated)
26
Flashdance (1983,  R)
27
Toy Story (1995,  G)
28
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
29
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
30
Star Trek (2009,  PG-13)
31
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
32
Back to the Future (1985,  PG)
33
Back to the Future Part II (1989,  PG)
34
Back to the Future Part III (1990,  PG)
35
The King and I (1956,  G)
36
The Birds (1963,  PG-13)
37
The Matrix (1999,  R)
38
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
39
Jaws (1975,  PG)
40
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
41
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
42
Trail of Robin Hood (1950,  Unrated)
43
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
44
Singin' in the Rain (1952,  G)
45
That's Entertainment (1974,  G)
46
That's Entertainment 2 (1976,  G)
47
That's Entertainment! III (1994,  PG)
48
Top Hat (1935,  Unrated)
49
The Band Wagon (1953,  Unrated)
50
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
51
White Christmas (1954,  Unrated)
52
Hellboy (2004,  PG-13)
53
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
54
Saturday Night Fever (1977,  PG)
55
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
56
Planet of the Apes (1968,  PG)
57
The Ten Commandments (1956,  G)
58
Modern Times (1936,  Unrated)
59
The Great Dictator (1940,  G)
60
City Lights (1931,  Unrated)
61
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
Sleepy Hollow (1999,  R)
64
Fantasia (1940,  G)
65
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
66
Psycho (1960,  R)
67
The Party (1968,  PG)
68
The Great Escape (1963,  Unrated)
69
Amadeus (1984,  R)
70
Funny Girl (1968,  G)
71
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
72
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
73
Yellow Submarine (1968,  G)
74
A Hard Day's Night (1964,  G)
75
The Fifth Element (1997,  PG-13)
76
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
77
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
78
Labyrinth (1986,  PG)
79
The Old Man and the Sea (1958,  Unrated)
80
Moby Dick (1956,  Unrated)
81
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
82
Duck Soup (1933,  Unrated)
83
Animal Crackers (1930,  G)
84
The Court Jester (1956,  Unrated)
85
Batman: The Movie (1966,  PG)
86
Desperado (1995,  R)
87
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
88
Interview with the Vampire (1994,  R)
89
The Mark of Zorro (1920,  Unrated)
90
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
91
Spider-Man (2002,  PG-13)
92
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
93
Live and Let Die (1973,  PG)
94
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
95
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
96
Moonraker (1979,  PG)
97
For Your Eyes Only (1981,  PG)
98
Octopussy (1983,  PG)
99
A View to a Kill (1985,  PG)
100
Goldfinger (1964,  PG)
101
Dr. No (1962,  PG)
102
From Russia With Love (1964,  PG)
103
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
104
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
105
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
106
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
107
The Sting (1973,  PG)
108
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
109
Cleopatra (1963,  Unrated)
110
Giant (1956,  G)
111
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
112
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
113
My Fair Lady (1964,  G)
114
Roman Holiday (1953,  Unrated)
115
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
116
Funny Face (1957,  Unrated)
117
Irma La Douce (1963,  Unrated)
118
The Odd Couple (1968,  G)
119
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
120
All About Eve (1950,  Unrated)
121
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
122
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
123
The Misfits (1961,  Unrated)
124
Niagara (1953,  Unrated)
125
Les Amants de Montparnasse (Montparnasse 19) (The Lovers of Montparnasse) (Heroes in White) (1958,  Unrated)
126
Fanfan La Tulipe (Fan-Fan the Tulip) (1953,  Unrated)
127
Grand Manuever (Les Grandes manoeuvres) (1955,  Unrated)
128
Les Belles de Nuit (Beauties of the Night) (1954,  Unrated)
129
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
130
Miracle on 34th Street (1994,  G)
131
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
132
Home Alone (1990,  PG)
133
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
134
J'ai tué ma mère (I Killed My Mother) (2009,  Unrated)
135
C'est Pas Moi, Je le Jure! (It's Not Me, I Swear!) (2008,  Unrated)
136
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
137
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
138
Rosemary's Baby (1968,  R)
139
Le Corbeau (1943,  Unrated)
140
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
141
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
142
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
143
Army of Darkness (1993,  R)
144
The Princess Bride (1987,  PG)
145
Hot Fuzz (2007,  R)
146
Shaun of the Dead (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments