My Favorite Movies


  fb1394053662's Rating My Rating
1
Zombieland (2009,  R)
2
White Fang (1991,  PG)
3
Into the Wild (2007,  R)
4
Underworld (2003,  R)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Pathfinder (2007,  R)
7
Contact (1997,  PG)
8
Seraphim Falls (2007,  R)
9
Black Hawk Down (2001,  R)
10
Black Snake Moan (2007,  R)
11
Robot Jox (1989,  PG)
12
Saving Private Ryan (1998,  R)
13
Gung Ho (1986,  PG-13)
14
Army of Darkness (1993,  R)
15
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
16
Enemy Mine (1985,  PG-13)
17
The Cowboys (1972,  PG)
18
Predator (1987,  R)
19
Appaloosa (2008,  R)
20
Crank (2006,  R)
21
Maverick (1994,  PG)
22
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
23
The Last of the Mohicans (1992,  R)
24
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
25
Si può fare... amigo (It Can Be Done Amigo) (1972,  PG)
26
Kingdom of Heaven (2005,  R)
27
High Noon (1952,  Unrated)
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
29
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
30
Uncle Buck (1989,  PG)
31
The Great Outdoors (1988,  PG)
32
Coming to America (1988,  R)
33
Beverly Hills Cop (1984,  R)
34
Hancock (2008,  PG-13)
35
August Rush (2007,  PG)
36
Trading Places (1983,  R)
37
Blade (1998,  R)
38
Hitman (2007,  R)
39
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
40
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
41
Halloween (1978,  R)
42
Pulp Fiction (1994,  R)
43
Glory (1989,  R)
44
Braveheart (1995,  R)
45
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
46
3:10 to Yuma (2007,  R)
47
Willow (1988,  PG)
48
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) (1967,  Unrated)
49
Mac and Me (1988,  PG)
50
Waylon Jennings: Renegade. Outlaw. Legend. (1990,  Unrated)
51
Stagecoach (1966,  Unrated)
52
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
53
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
54
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
55
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
56
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
57
Dirty Harry (1971,  R)
58
Gran Torino (2009,  R)
59
Blow (2001,  R)
60
Requiem for a Dream (2000,  R)
61
Crash (2004,  R)
62
The Shawshank Redemption (1994,  R)
63
Frog Dreaming (The Go-Kids) (The Quest) (1986,  PG)
64
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
65
Maximum Overdrive (1986,  R)
66
Duel (1972,  PG)
67
Convoy (1978,  PG)
68
A History of Violence (2005,  R)
69
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
70
The Hunt for Red October (1990,  PG)
71
Enemy of the State (1998,  R)
72
3:10 to Yuma (1957,  Unrated)
73
Shane (1953,  Unrated)
74
Toy Soldiers (1991,  R)
75
D.A.R.Y.L. (1985,  PG)
76
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
77
Jeepers Creepers (2001,  R)
78
Freddy vs. Jason (2003,  R)
79
Road Trip (2000,  R)
80
Super Troopers (2001,  R)
81
The Transporter (2002,  PG-13)
82
Aliens (1986,  R)
83
Twilight (2008,  PG-13)
84
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
85
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
86
Apollo 13 (1995,  PG)
87
Red Dawn (1984,  PG-13)
88
Iron Monkey (2001,  PG-13)
89
Old School (2003,  R)
90
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
91
Training Day (2001,  R)
92
The Green Mile (1999,  R)
93
Dazed and Confused (1993,  R)
94
The Lost Boys (1987,  R)
95
The Breakfast Club (1985,  R)
96
Broken Trail (2006,  Unrated)
97
Full Metal Jacket (1987,  R)
98
Platoon (1986,  R)
99
Apocalypse Now (1979,  R)
100
Hamburger Hill (1987,  R)
101
Independence Day (1996,  PG-13)
102
Signs (2002,  PG-13)
103
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
104
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
105
Constantine (2005,  R)
106
The Mummy (1999,  PG-13)
107
Sahara (2005,  PG-13)
108
Beowulf & Grendel (2005,  R)
109
Home of the Brave (2006,  R)
110
Easy Rider (1969,  R)
111
The Spirit (2008,  PG-13)
112
The Guardian (2006,  PG-13)
113
Spanglish (2004,  PG-13)
114
In Her Shoes (2005,  PG-13)
115
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
116
Desperado (1995,  R)
117
Smokin' Aces (2007,  R)
118
Reign of Fire (2002,  PG-13)
119
Walking Tall (2004,  PG-13)
120
The Marine (2006,  PG-13)
121
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
122
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
123
Gladiator (2000,  R)
124
Rocky (1976,  PG)
125
The Longest Yard (2005,  PG-13)
126
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
127
Hitch (2005,  PG-13)
128
8 Mile (2002,  R)
129
Finding Nemo (2003,  G)
130
King Kong (2005,  PG-13)
131
Sideways (2004,  R)
132
The Constant Gardener (2005,  R)
133
Ninja Assassin (2009,  R)
134
2012 (2009,  PG-13)
135
Armored (Armoured) (2009,  PG-13)
136
Grey Owl (1999,  PG-13)
137
Death Sentence (2007,  R)
138
The Book of Eli (2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments