My Favorite Movies
| fb1394973674's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
| 2 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951, Unrated) |
|
| 3 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 4 |
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960, Unrated) |
|
| 5 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 6 |
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959, Unrated) |
|
| 7 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |
|
| 8 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 9 |
Down by Law (1986, R) |
|
| 10 |
Sullivan's Travels (1941, Unrated) |
|
| 11 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 12 |
The Ox-Bow Incident (1943, Unrated) |
|
| 13 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 14 |
Animal Crackers (1930, G) |
|
| 15 |
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Down to the Sea in Ships (1949, Unrated) |
















