My Favorite Movies


  fb13957426's Rating My Rating
1
Collateral (2004,  R)
2
Swordfish (2001,  R)
3
Enemy at the Gates (2001,  R)
4
Stalingrad (1993,  Unrated)
5
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
The story line is very realistic...
6
300 (2007,  R)
7
Ushpizin (2005,  PG)
8
Border (1997,  R)
9
Sarkar (2005,  Unrated)
10
Guru (2007,  Unrated)
Guru
Guru Bhai is Dhirubhai... made by Anil Ambani's company afterall...
11
Schindler's List (1993,  R)
12
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
13
The Terminal (2004,  PG-13)
The Terminal
This actually happened to an Iranian Guy at Charles De Gaulle.. he was the for more than 25 years until last year... he was moved to the hospital after that..
14
The Illusionist (2006,  PG-13)
15
Cast Away (2000,  PG-13)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Big Fish (2003,  PG-13)
18
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007,  Unrated)
Cheeni Kum (Less Sugar)
Splenda!
19
The Boondock Saints (1999,  R)
20
Casino (1995,  R)
21
The Godfather, Part II (1974,  R)
22
The Godfather (1972,  R)
23
The Godfather, Part III (1990,  R)
24
Scarface (1983,  R)
25
The Departed (2006,  R)
26
The Untouchables (1987,  R)
27
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
28
Corporate (2006,  Unrated)
29
The Sound of Music (1965,  G)
30
Anna and the King (2000,  PG-13)
Anna and the King
BKK....
31
Omkara (2006,  Unrated)
32
Miami Vice (2006,  R)
33
Bad Boys II (2003,  R)
34
Bad Boys (1995,  R)
35
Heat (1995,  R)
36
Ronin (1998,  R)
37
Pretty Woman (1990,  R)
38
Savior (1998,  R)
39
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
40
Mission Impossible (1996,  PG-13)
41
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
42
XXX (2002,  PG-13)
43
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
44
Blood Diamond (2006,  R)
45
Casino Royale (2006,  PG-13)
46
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
47
You Only Live Twice (1967,  PG)
48
GoldenEye (1995,  PG-13)
49
Goldfinger (1964,  PG)
50
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
51
Die Another Day (2002,  PG-13)
52
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
53
Dr. No (1962,  PG)
54
From Russia With Love (1963,  PG)
55
Live and Let Die (1973,  PG)
56
The Odessa File (1974,  PG)
57
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
58
The Pianist (2002,  R)
59
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
60
Love Actually (2003,  R)
61
The Holiday (2006,  PG-13)
62
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
63
Shootout at Lokhandwala (2006,  Unrated)
64
Casino Royale (1967,  G)
65
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
66
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
67
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
68
Me, Myself & Irene (2000,  R)
69
The Mask (1994,  PG-13)
70
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
71
The Sacred Sites of the Dalai Lamas: A Pilgrimage to the Oracle Lake (,  Unrated)
72
Ghosts of Abu Ghraib (2007,  Unrated)
73
Promised Land (2004,  Unrated)
74
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) (2007,  Unrated)
75
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007,  R)
76
Bean (1997,  PG-13)
77
Johnny English (2003,  PG)
78
Mr. India (1987,  Unrated)
79
Norbit (2007,  PG-13)
80
Umrao Jaan (2006,  Unrated)
81
Oh, Saigon (2007,  Unrated)
82
Umrao Jaan (1981,  Unrated)
83
Obsession: Radical Islam's War Against the West (2006,  Unrated)
84
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
85
Step Up (2006,  PG-13)
86
Honey (2003,  PG-13)
87
You Got Served (2004,  PG-13)
88
Il Buono, il Brutto, il Cattivo. (The Good, the Bad and the Ugly) (1966,  R)
89
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
90
For a Few Dollars More (Per qualche dollaro in più) (1965,  R)
91
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
92
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  PG)
93
Baghdad ER (2006,  Unrated)
94
Lassie (1994,  PG)
95
Lassie Come Home (1943,  G)
96
Lassie (2006,  PG)
97
Courage of Lassie (1946,  G)
98
Son of Lassie (1945,  G)
99
Bombay Calling (,  Unrated)
100
Bombay (1995,  Unrated)
101
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
102
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
103
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
104
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
105
DOA: Dead or Alive (2006,  PG-13)
106
Hero (2004,  PG-13)
107
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
108
The Good Shepherd (2006,  R)
109
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
110
Ice Age (2002,  PG)
111
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
112
Happy Feet (2006,  PG)
113
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
114
Pride and Prejudice (2005,  PG)
115
The Last King of Scotland (2006,  R)
116
The Virgin Suicides (1999,  R)
117
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
118
Man of the Year (2006,  PG-13)
119
Smokin' Aces (2007,  R)
120
The Transporter (2002,  PG-13)
121
Transporter 2 (2005,  PG-13)
122
Crank (2006,  R)
123
The Italian Job (2003,  PG-13)
124
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) (2008,  Unrated)
125
Superman Returns (2006,  PG-13)
126
Taxi Number 9211 (2006,  PG)
127
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
128
X2 (2003,  PG-13)
129
X-Men (2000,  PG-13)
130
Spider-Man (2002,  PG-13)
131
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
132
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Lets Crash Weddings...
133
There's Something About Mary (1998,  R)
134
Yuva (2004,  Unrated)
Yuva
Kolkata - The City of Joy
135
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
136
Kabul Express (2008,  PG)
137
Crash (2004,  R)
138
The Machinist (2004,  R)
139
Fight Club (1999,  R)
140
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
141
Kundun (1997,  PG-13)
Kundun
Awesome movie... but the true story is very sad..
142
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
Awesome movie... very well portrayed..... Long Live Tibet and the Dalai Lama..
143
Three Kings (1999,  R)
Three Kings
Even though there is not much connection... this movie reminded me a lot about Syriana..
144
American Wedding (2003,  R)
145
Pathfinder (2007,  R)
146
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
147
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
A Masterpiece..
148
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
149
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
150
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
151
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
Guess what... My address is 614 De...St
152
Orange County (2002,  PG-13)
153
Blades of Glory (2007,  PG-13)
154
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers
I like to role of Bobby Merca..
155
Paycheck (2003,  PG-13)
156
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
Sorry Guys, the movie is nicely made... But this move is just aint for me..
157
What a Girl Wants (2003,  PG)
158
The Sentinel (2006,  PG-13)
159
Sahara (2005,  PG-13)
160
Equilibrium (2002,  R)
161
King of California (2007,  PG-13)
162
Bandidas (2007,  PG-13)
163
That Thing You Do! (1996,  PG)
That Thing You Do!
that song does get stuck in your head..
164
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
165
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
166
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
167
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
168
Superbad (2007,  R)
Superbad
You have to watch it at least once...
169
Knocked Up (2007,  R)
170
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
171
Jackass: Number Two (2006,  R)
172
No. 2 (Naming Number Two) (2008,  PG)
173
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
174
Fred Claus (2007,  PG)
175
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
Good to see Jim Carrey doing a different role..
176
Babel (2006,  R)
Babel
Slow movie.. but beautifully made .... a very powerful movie..
177
.45 (2006,  R)
178
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
179
The Negotiator (1998,  R)
180
GoodFellas (1990,  R)
181
Lucky Number Slevin (2006,  R)
182
The Darjeeling Limited (2007,  R)
183
Meet the Parents (2000,  PG-13)
184
Night at the Museum (2006,  PG)
185
Madagascar (2005,  PG)
186
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
187
The Princess Diaries (2001,  G)
188
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
189
Men of Honor (2000,  R)
190
28 Days (2000,  PG-13)
191
28 Days Later (2003,  R)
192
28 Weeks Later... (2007,  R)
193
Resident Evil (2002,  R)
194
Pulp Fiction (1994,  R)
195
Lord of War (2005,  R)
196
Children of Men (2006,  R)
197
The Constant Gardener (2005,  R)
198
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
199
Syriana (2005,  R)
Syriana
The Soundtrack by Alexandre Desplat is the best I have heard from recent times..
200
Traffic (2000,  R)
201
Amores Perros (2000,  R)
202
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
Good movie, but didn't like the part where they shoot the dog. I m sure he was innocent.
203
The Golden Compass (2007,  PG-13)
204
Waiting (2005,  R)
205
Ultraviolet (2006,  PG-13)
206
Inside Man (2006,  R)
207
8 1/2 (1963,  Unrated)
208
The Break-Up (2006,  PG-13)
209
1971 (2006,  PG-13)
210
The Kingdom (2007,  R)
211
Juno (2007,  PG-13)
212
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
Excellent Movie.... but in the Plot... Samantha could have lived..
213
Cry Wolf (2005,  PG-13)
214
The Heartbreak Kid (2007,  R)
215
Bhool Bhulaiya (2007,  Unrated)
216
Chak De! India (2007,  Unrated)
217
King Kong (2005,  PG-13)
218
Hitch (2005,  PG-13)
219
The Notebook (2004,  PG-13)
220
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
221
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)