My Favorite Movies


  fb1398616816's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream (2000,  R)
2
Buffalo 66 (1998,  R)
3
The Big Lebowski (1998,  R)
4
True Romance (1993,  R)
5
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
6
Gladiator (2000,  R)
7
Troy (2004,  R)
8
Le Train (The Train) (The Last Train) (1973,  Unrated)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
The Thin Red Line (1999,  R)
12
American History X (1998,  R)
13
Animal Factory (2000,  R)
14
Blood Diamond (2006,  R)
15
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
16
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
17
The Outsiders (1983,  PG)
18
Tucker: The Man and His Dream (1988,  PG)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Saving Private Ryan (1998,  R)
21
Jaws (1975,  PG)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
23
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
Empire of the Sun (1987,  PG)
26
Snatch (2001,  R)
27
Les Bronzés (French Fried Vacation) (1978,  Unrated)
28
Les Bronzés font du Ski (1979,  Unrated)
29
Tandem (1987,  Unrated)
30
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
31
Le Vieux fusil (The Old Gun) (Vengeance One by One) (1975,  R)
32
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
33
Max et les Ferrailleurs (Max and the Junkmen) (1971,  Unrated)
34
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) (1975,  Unrated)
35
25th Hour (2002,  R)
36
Keeping the Faith (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments