My Favorite Movies


  fb1403349533's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan (1998,  R)
2
Boogie Nights (1997,  R)
3
Heat (1995,  R)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
6
Aliens (1986,  R)
7
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
8
The Prestige (2006,  PG-13)
9
Fight Club (1999,  R)
10
Collateral (2004,  R)
11
Jaws (1975,  PG)
12
Jackie Brown (1997,  R)
13
The Departed (2006,  R)
14
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
15
Unforgiven (1992,  R)
16
Thief (1981,  R)
17
The Insider (1999,  R)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Raising Arizona (1987,  PG-13)
20
The Last Starfighter (1984,  PG)
21
Casino (1995,  R)
22
Mystic River (2003,  R)
23
Black Hawk Down (2001,  R)
24
Crimson Tide (1995,  R)
25
The Dark Knight (2008,  PG-13)
26
Man on Fire (2004,  R)
27
The Terminator (1984,  R)
28
The Wrestler (2008,  R)
29
Magnum Force (1973,  R)
30
Magnolia (1999,  R)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
Minority Report (2002,  PG-13)
33
Seven (Se7en) (1995,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
35
Swingers (1996,  R)
36
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
37
Knocked Up (2007,  R)
38
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
39
JFK (1991,  R)
40
Any Given Sunday (1999,  R)
41
He Got Game (1998,  R)
42
The Last of the Mohicans (1992,  R)
43
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
44
Training Day (2001,  R)
45
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
46
The Color of Money (1986,  R)
47
Space Raiders (1984,  Unrated)
48
Three Kings (1999,  R)
49
Vanilla Sky (2001,  R)
50
Desperado (1995,  R)
51
Open Range (2003,  R)
52
The Goonies (1985,  PG)
53
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
54
Revenge (1990,  R)
55
Bad Boys II (2003,  R)
56
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
57
Gran Torino (2009,  R)
58
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
59
The Kingdom (2007,  R)
60
Tango & Cash (1989,  R)
61
Inglourious Basterds (2009,  R)
62
District 9 (2009,  R)
63
Conan the Barbarian (1982,  R)
64
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
65
There Will Be Blood (2007,  R)
66
Public Enemies (2009,  R)
67
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
68
Sin City (2005,  R)
69
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
70
Tropic Thunder (2008,  R)
71
The Hangover (2009,  R)
72
Miami Vice (2006,  R)
73
Pulp Fiction (1994,  R)
74
Kelly's Heroes (1970,  PG)
75
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
76
Out of Sight (1998,  R)
77
Halloween (1978,  R)
78
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
79
High Plains Drifter (1973,  R)
80
El Dorado (1967,  Unrated)
81
Reservoir Dogs (1992,  R)
82
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
83
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
84
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
85
WALL-E (2008,  G)
86
Clockers (1995,  R)
87
Flash Gordon (1980,  PG)
88
Conan the Destroyer (1984,  PG)
89
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
90
Full Metal Jacket (1987,  R)
91
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
92
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
93
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
94
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
95
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
96
Escape from New York (1981,  R)
97
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
98
Traffic (2000,  R)
99
The Way of the Gun (2000,  R)
100
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
101
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
102
Point Break (1991,  R)
103
Shaun of the Dead (2004,  R)
104
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
105
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
106
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
107
H2: Halloween II (2009,  R)
108
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
109
The Return of Swamp Thing (1989,  PG-13)
110
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
111
Friday the 13th (2009,  R)
112
Observe and Report (2009,  R)
113
The Mist (2007,  R)
114
RoboCop (1987,  R)
115
Watchmen (2009,  R)
116
Memento (2000,  R)
117
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
118
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
119
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
120
25th Hour (2002,  R)
121
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
122
Flags of Our Fathers (2006,  R)
123
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
124
Adaptation (2002,  R)
125
Superbad (2007,  R)
126
Where the Wild Things Are (2009,  PG)
127
Zombieland (2009,  R)
128
Avatar (2009,  PG-13)
129
Up in the Air (2009,  R)
130
The Fountain (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments