My Favorite Movies
| fb1405338262's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2:37 (2006, Unrated) |
|
| 2 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 3 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 4 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 5 |
Bad Boy Bubby (1993, Unrated) |
|
| 6 |
Baraka (1993, Unrated) |
|
| 7 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 8 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 9 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 10 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 11 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 12 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 13 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 14 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 15 |
Duel (1972, PG) |
|
| 16 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 17 |
Fargo (1996, R) |
|
| 18 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 19 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 20 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 21 |
Hilary and Jackie (1998, R) |
|
| 22 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 23 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 24 |
House of Sand and Fog (2003, R) |
|
| 25 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 26 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 27 |
Junebug (2005, R) |
|
| 28 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Kenny (2008, PG-13) |
|
| 30 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 31 |
Lantana (2001, R) |
|
| 32 |
Last Night (1998, R) |
|
| 33 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 34 |
Look Both Ways (2006, PG-13) |
|
| 35 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 36 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 37 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Monkey Grip (1982, Unrated) |
|
| 39 |
Murderball (2005, R) |
|
| 40 |
Muriel's Wedding (1995, R) |
|
| 41 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 42 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 43 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 44 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
| 45 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 46 |
Puberty Blues (1981, R) |
|
| 47 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 48 |
Rabbit-Proof Fence (2002, PG) |
|
| 49 |
Reign Over Me (2007, R) |
|
| 50 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 51 |
Sideways (2004, R) |
|
| 52 |
Somersault (2004, Unrated) |
|
| 53 |
The Song Remains The Same (1976, PG) |
|
| 54 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
| 55 |
Stranded (2006, Unrated) |
|
| 56 |
Sunday Too Far Away (1975, Unrated) |
|
| 57 |
Super Size Me (2004, PG-13) |
|
| 58 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 59 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 60 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 61 |
Thumbsucker (2005, R) |
|
| 62 |
Touching the Void (2004, R) |
|
| 63 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 64 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 65 |
TV Junkie (2006, Unrated) |
|
| 66 |
Vera Drake (2004, R) |
|
| 67 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 68 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 69 |
Westworld (1973, PG) |
|
| 70 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 71 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 72 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 73 |
Wah-Wah (2006, R) |
|
| 74 |
The World's Fastest Indian (2005, PG-13) |
|
| 75 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 76 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 78 |
Grease (1978, PG) |
|
| 79 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 80 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 81 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 82 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 83 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 84 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 85 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |





















































































