My Favorite Movies
| fb1405962263's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Avatar (2009, PG-13)
I'll try to sum up: superb, amazing, outstanding, brilliant,out of this world, extraordinary, astonishing, astounding, staggering, startling and... phenomenal! The effects, the performances... the beauty of the details! The richest movie-going experiences in my life! It's already my favorite movie by far! Love it!!! |
|
| 2 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 3 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 4 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 5 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 6 |
(500) Days of Summer (2009, PG-13) |
|
| 7 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 8 |
Identity (2003, R) |
|
| 9 |
Up (2009, PG) |
|
| 10 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 11 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 12 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 13 |
The Object of My Affection (1998, R) |
|
| 14 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 15 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 17 |
The Secret Life of Bees (2008, PG-13) |
|
| 18 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 19 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 20 |
The Proposal (2009, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 23 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 24 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 27 |
The Courageous Heart of Irena Sendler (2009, Unrated) |
|
| 28 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 29 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 31 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 32 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 33 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 34 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 35 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 36 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 37 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 38 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 39 |
Closer (2004, R) |
|
| 40 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 41 |
Forces of Nature (1999, PG-13) |
|
| 42 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 43 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 44 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 45 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 46 |
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009, R) |
|
| 47 |
The Blind Side (2009, PG-13) |
|
| 48 |
Spanglish (2004, PG-13) |
|
| 49 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 50 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004, PG) |
|
| 51 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 52 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 53 |
Anastasia (1997, G) |
|
| 54 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 55 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 56 |
Cars (2006, G) |
|
| 57 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 58 |
Star Trek (2009, PG-13) |
|
| 59 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 60 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 61 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 62 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 63 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 64 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 65 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 66 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 67 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 68 |
Crash (2004, R) |
|
| 69 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 70 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 71 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 72 |
Little Children (2006, R) |
|
| 73 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 74 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 75 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 76 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 77 |
October Sky (1999, PG) |
|
| 78 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 79 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 80 |
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004, PG) |
|
| 81 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 82 |
My One and Only (2009, PG-13) |
|
| 83 |
Wisegirls (2002, Unrated) |
|
| 84 |
Tennessee (2009, R) |
|
| 85 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 86 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 87 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 88 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 89 |
2012 (2009, PG-13) |
|
| 90 |
Calamity Jane (1953, G) |
|
| 91 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 92 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 93 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 94 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 95 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 96 |
Two Weeks Notice (2002, PG-13) |
|
| 97 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 98 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 99 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 100 |
300 (2007, R) |
|
| 101 |
Coraline (2009, PG) |
|
| 102 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 103 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 104 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 105 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 106 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 107 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 108 |
Hoodwinked (2005, PG) |
|
| 109 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 110 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 111 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 112 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 113 |
A Good Year (2006, PG-13) |
|
| 114 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 115 |
The Happening (2008, R) |
|
| 116 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 117 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 118 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 119 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 120 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 121 |
Gigantic (2009, R) |
|
| 122 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 123 |
State of Play (2009, PG-13) |
|
| 124 |
Inglourious Basterds (2009, R) |
|
| 125 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 126 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 127 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 128 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 129 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 130 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 131 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 132 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 133 |
Anything Else (2003, R) |
|
| 134 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 135 |
Blindness (2008, R) |
|
| 136 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 137 |
Facing the Giants (2006, PG) |
|
| 138 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 139 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 140 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 141 |
Mulan (1998, G) |
|
| 142 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 143 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 144 |
Derailed (2005, R) |
|
| 145 |
Storytelling (2002, R) |
|
| 146 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 147 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 148 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 149 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 150 |
Sideways (2004, R) |
|
| 151 |
Milk (2008, R) |
|
| 152 |
The Interpreter (2005, PG-13) |
|
| 153 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 154 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 155 |
American Splendor (2003, R) |
|
| 156 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 157 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 158 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 159 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 160 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 161 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 162 |
Possible Loves (2001, Unrated) |
|
| 163 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 164 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 165 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 166 |
A Home at the End of the World (2004, R) |
|
| 167 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 168 |
Jumpin' Jack Flash (1986, R) |
|
| 169 |
In Bruges (2008, R) |
|
| 170 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 171 |
Super Size Me (2004, PG-13) |
|
| 172 |
The Contract (2006, R) |
|
| 173 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 174 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 175 |
Speak (2004, Unrated) |
|
| 176 |
Big (1988, PG) |
|
| 177 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 178 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 179 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 180 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 181 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 182 |
The Departed (2006, R) |
|
| 183 |
Assault on Precinct 13 (2005, R) |
|
| 184 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 185 |
Collateral (2004, R) |
|
| 186 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 187 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 188 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 189 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 190 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 191 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 192 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 193 |
Cursed (2004, PG-13) |
|
| 194 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 195 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 196 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 197 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 198 |
House of Sand and Fog (2003, R) |
|
| 199 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
| 200 |
Miracle on 34th Street (1994, PG) |
|
| 201 |
America's Sweethearts (2001, PG-13) |
|
| 202 |
Dying Young (1991, R) |
|
| 203 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 204 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 205 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 206 |
Private Benjamin (1980, R) |
|
| 207 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 208 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 209 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 210 |
Disney's A Christmas Carol (2009, PG) |
|
| 211 |
Dark Water (2005, PG-13) |
|
| 212 |
The Stepford Wives (2004, PG-13) |
|
| 213 |
Table for Three (2009, R) |
|
| 214 |
My Best Friend's Girl (2008, R) |
|
| 215 |
Glitter (2001, PG-13) |
|
| 216 |
Bee Movie (2007, PG) |
|
| 217 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 218 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 219 |
Splash (1984, PG) |
|
| 220 |
The Out-Of-Towners (1999, PG-13) |
|
| 221 |
Butterflies Are Free (1972, PG) |
|
| 222 |
All About Steve (2009, PG-13) |






























































































































































































































