My Favorite Movies


  fb1407813276's Rating My Rating
1
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
2
The Believer (2002,  R)
3
The Virgin Suicides (2000,  R)
4
Modern Times (1936,  Unrated)
5
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
6
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
7
Léon (The Professional) (1994,  R)
8
Dead Man (1995,  R)
9
Malena (2000,  R)
10
Delicatessen (1991,  R)
11
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
12
Fiorile (Wild Flower) (1993,  PG-13)
13
The Great Dictator (1940,  G)
14
The Kid (1921,  Unrated)
15
City Lights (1931,  Unrated)
16
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
17
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
18
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
19
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
20
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
21
Lost In Translation (2003,  R)
22
Kundun (1997,  PG-13)
23
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
24
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
25
Green Tea (2003,  Unrated)
26
The Last Emperor (1987,  PG-13)
27
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
28
The Best of Youth (La meglio gioventù) (2003,  R)
29
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
30
Mystic River (2003,  R)
31
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
32
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
33
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
34
'Round Midnight (1986,  R)
35
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
36
Cristo si è Fermato a Eboli (Christ Stopped at Eboli) (1979,  Unrated)
37
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) (1974,  Unrated)
38
Sunshine (2000,  R)
39
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
40
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
41
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
42
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
43
Missing (1982,  PG)
44
Animals Are Beautiful People (Capricorns Beautiful People) (1975,  G)
45
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
46
Yaaba (1989,  Unrated)
47
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
48
An Angel at My Table (1990,  R)
49
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
50
1900 (Novecento) (1976,  R)
51
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
52
Notes Towards an African Orestes (Appunti per un'Orestiade africana) (1981,  Unrated)
53
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
54
Horem Pádem (Up and Down) (Loop the Loop) (2004,  R)
55
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
56
Mishima - A Life in Four Chapters (1985,  R)
57
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
58
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
59
Goodbye Bafana (2007,  Unrated)
60
The Painted Veil (2006,  PG-13)
61
Eastern Promises (2007,  R)
62
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) (2007,  R)
63
Atonement (2007,  R)
64
Yeelen (Brightness) (1987,  Unrated)
65
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
66
La Vie Devant Soi (Madame Rosa) (A Life Ahead) (1978,  Unrated)
67
Berlin - Alexanderplatz (1931,  Unrated)
68
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) (1973,  Unrated)
69
The Kite Runner (2008,  PG-13)
70
Edith Piaf - A Passionate Life (2004,  Unrated)
71
La Notte di San Lorenzo (Night of the Shooting Stars) (The Night of San Lorenzo) (1982,  R)
72
In Bruges (2008,  R)
73
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
74
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
75
Slumdog Millionaire (2008,  R)
76
Gran Torino (2009,  R)
77
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments