My Favorite Movies


  fb1408961192's Rating My Rating
1
Amadeus (1984,  R)
2
Titus (1999,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
El Sueño de Una Noche de San Juan (Midsummer Dream) (2005,  Unrated)
5
Gran Torino (2009,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
8
The Godfather, Part III (1990,  R)
9
I Am Sam (2002,  PG-13)
10
21 Grams (2003,  R)
11
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
12
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
13
The Silence of the Lambs (1991,  R)
14
Persepolis (2007,  PG-13)
15
Iron Man (2008,  PG-13)
16
The Dark Knight (2008,  PG-13)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Forrest Gump (1994,  PG-13)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Finding Nemo (2003,  G)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
23
Fantasia 2000 (2000,  G)
24
Fantasia (1940,  G)
25
Copying Beethoven, (Klang der Stille) (2006,  PG-13)
26
El Baño del Papa (The Pope's Toilet) (2007,  Unrated)
27
Little Miss Sunshine (2006,  R)
28
Sin City 2 (2011,  Unrated)
29
Sin City (2005,  R)
30
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
31
Quien Mato a la Llamita Blanca? (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments