My Favorite Movies


  fb1409403771's Rating My Rating
1
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
2
Vertigo (1958,  PG)
3
Match Point (2005,  R)
4
Brokeback Mountain (2005,  R)
5
The Usual Suspects (1995,  R)
6
The Other Side of the Country (De l'autre cote du pays) (2007,  Unrated)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
North by Northwest (1959,  Unrated)
9
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
10
L.A. Confidential (1997,  R)
11
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
12
The Full Monty (1997,  R)
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
14
Fire in the Water (,  Unrated)
15
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
16
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
17
Senso (The Wanton Countess) (1954,  Unrated)
18
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
19
Se souvenir des belles choses (Beautiful Memories) (2003,  Unrated)
20
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
21
Good Bye, Lenin (2004,  R)
22
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
23
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
24
Chinatown (1974,  R)
25
Hair (1979,  PG)
26
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
27
Touch of Evil (1958,  PG-13)
28
Le Couperet (2005,  Unrated)
29
The Right Hand of the Devil (,  PG)
30
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments