My Favorite Movies


  fb1409607564's Rating My Rating
1
Yentl (1983,  PG)
2
Xanadu (1980,  PG)
3
The Color Purple (1985,  PG-13)
4
Funny Girl (1968,  G)
5
Connie And Carla (2004,  PG-13)
6
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
7
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
8
The Prince of Tides (1991,  R)
9
What's Up, Doc? (1972,  G)
10
Funny Lady (1975,  PG)
11
Nuts (1987,  R)
12
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
13
A Star is Born (1976,  R)
14
Hello, Dolly! (1969,  G)
15
The Way We Were (1973,  PG)
16
The Main Event (1979,  PG)
17
The Owl And The Pussycat (1970,  Unrated)
18
For Pete's Sake (1974,  PG)
19
All Night Long (1981,  Unrated)
20
Up the Sandbox (1972,  R)
21
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
22
Hocus Pocus (1993,  PG)
23
Beaches (1988,  PG-13)
24
The First Wives Club (1996,  PG)
25
Fantasia 2000 (2000,  G)
26
Ruthless People (1986,  R)
27
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
28
Big Business (1988,  PG)
29
Drowning Mona (2000,  PG-13)
30
The Rose (1979,  R)
31
The Witches of Eastwick (1987,  R)
32
Mermaids (1990,  PG-13)
33
Mask (1985,  PG-13)
34
Moonstruck (1987,  PG)
35
Suspect (1987,  R)
36
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982,  PG)
37
Arthur (1981,  PG)
38
Cabaret (1972,  PG)
39
That's Entertainment (1974,  G)
40
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
41
Finding Nemo (2003,  G)
42
Forrest Gump (1994,  PG-13)
43
Grease (1978,  PG)
44
Mean Girls (2004,  PG-13)
45
Pretty Woman (1990,  R)
46
Pulp Fiction (1994,  R)
47
Shrek (2001,  PG)
48
The Godfather (1972,  R)
49
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
50
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
51
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
52
The Matrix (1999,  R)
53
The Shawshank Redemption (1994,  R)
54
Madonna - Truth or Dare (1991,  R)
55
Die Another Day (2002,  PG-13)
56
Dick Tracy (1990,  PG)
57
A League of Their Own (1992,  PG)
58
Evita (1997,  PG)
59
Four Rooms (1996,  R)
60
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
61
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
62
Doubt (2008,  PG-13)
63
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
64
Adaptation (2002,  R)
65
The Deer Hunter (1978,  R)
66
The Hours (2002,  PG-13)
67
The River Wild (1994,  PG-13)
68
Heartburn (1986,  R)
69
Silkwood (1983,  R)
70
She-Devil (1989,  PG-13)
71
Defending Your Life (1991,  PG)
72
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
73
Out of Africa (1985,  PG)
74
One True Thing (1998,  R)
75
The Velveteen Rabbit (2009,  G)
76
Postcards from the Edge (1990,  R)
77
The House of the Spirits (1994,  R)
78
101 Dalmatians (1996,  G)
79
Tarzan (1999,  G)
80
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
81
Fatal Attraction (1987,  R)
82
Dangerous Liaisons (1988,  R)
83
Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story (1995,  Unrated)
84
Maxie (1985,  PG)
85
In the Gloaming (1997,  PG)
86
The Lion in Winter (2003,  Unrated)
87
Rodgers & Hammerstein's South Pacific (2001,  PG)
88
Jagged Edge (1985,  R)
89
Mary Reilly (1996,  R)
90
The Big Chill (1983,  R)
91
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
92
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
93
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
94
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
95
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
96
Fight Club (1999,  R)
97
Seven (Se7en) (1995,  R)
98
Interview with the Vampire (1994,  R)
99
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
100
Cool World (1992,  PG-13)
101
A River Runs Through It (1992,  PG)
102
The Mexican (2001,  R)
103
Thelma & Louise (1991,  R)
104
Legends of the Fall (1994,  R)
105
Dogma (1999,  R)
106
Tommy (1975,  PG)
107
Altered States (1980,  R)
108
The Lair of the White Worm (1988,  R)
109
Salome's Last Dance (1988,  R)
110
Gothic (1987,  R)
111
Crimes of Passion (1984,  R)
112
The Fall of the Louse of Usher (2002,  Unrated)
113
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
114
War of the Worlds (2005,  PG-13)
115
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
116
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
117
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
118
Minority Report (2002,  PG-13)
119
Jurassic Park (1993,  PG-13)
120
Jaws (1975,  PG)
121
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
122
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
123
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
124
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
125
Duel (1972,  PG)
126
1941 (1979,  PG)
127
Always (1989,  PG)
128
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
129
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
130
Schindler's List (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments