My Favorite Movies


  fb1410281790's Rating My Rating
1
The 'Burbs (1989,  PG)
2
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
3
300 (2007,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
American Beauty (1999,  R)
6
The Dark Knight (2008,  PG-13)
7
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
8
Shoot 'Em Up (2007,  R)
9
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
10
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
Masters of the Universe (1987,  PG)
13
Léon (The Professional) (1994,  R)
14
The Warriors (1979,  R)
15
Bloodsport (1988,  R)
16
Desperado (1995,  R)
17
Akira (1988,  R)
18
Dumbo (1941,  G)
19
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
20
The Land Before Time (1988,  G)
21
The Incredible Adventures of Wallace & Gromit (2001,  Unrated)
22
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
23
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
24
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
25
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
26
The NeverEnding Story (1984,  PG)
27
Labyrinth (1986,  PG)
28
Little Monsters (1989,  PG)
29
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
30
Freaks (1932,  Unrated)
31
The Producers (1968,  PG)
32
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
33
A Clockwork Orange (1971,  R)
34
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
35
Blazing Saddles (1974,  R)
36
Enter the Dragon (1973,  R)
37
Cabaret (1972,  PG)
38
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
39
This Is Spinal Tap (1984,  R)
40
Fear of a Black Hat (1994,  R)
41
Coming to America (1988,  R)
42
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
43
Idiocracy (2006,  R)
44
What About Bob? (1991,  PG)
45
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
46
The Big Lebowski (1998,  R)
47
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
48
SLC Punk (1998,  R)
49
The Man with Two Brains (1983,  R)
50
Children of the Revolution (1997,  R)
51
My Cousin Vinny (1992,  R)
52
Orgazmo (1998,  NC-17)
53
Thank You For Smoking (2006,  R)
54
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
55
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
56
Heathers (1988,  R)
57
Better Off Dead (1985,  PG)
58
Happiness (1998,  Unrated)
59
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
60
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
61
Shaun of the Dead (2004,  R)
62
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
63
Wonder Boys (2000,  R)
64
The Color Purple (1985,  PG-13)
65
Out of the Ashes (2003,  Unrated)
66
The Red Violin (1999,  R)
67
Schindler's List (1993,  R)
68
Heavenly Creatures (1994,  R)
69
Requiem for a Dream (2000,  R)
70
Moscow On The Hudson (1984,  R)
71
Forrest Gump (1994,  PG-13)
72
Full Metal Jacket (1987,  R)
73
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
74
Titus (1999,  R)
75
The Green Mile (1999,  R)
76
Pulp Fiction (1994,  R)
77
Donnie Darko (2001,  R)
78
GoodFellas (1990,  R)
79
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
80
American History X (1998,  R)
81
Quills (2000,  R)
82
Casualties of War (1989,  R)
83
The Boondock Saints (1999,  R)
84
Snatch (2001,  R)
85
Sid & Nancy (1986,  R)
86
Summer of Sam (1999,  R)
87
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
88
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
89
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
90
Delicatessen (1991,  R)
91
Sik san (God of Cookery) (1996,  Unrated)
92
Metropolis (1927,  Unrated)
93
Alix Lambert's: The Mark of Cain (2007,  Unrated)
94
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
95
Black Sheep (2006,  Unrated)
96
Fido (2007,  R)
97
Gremlins (1984,  PG)
98
Trainspotting (1996,  R)
99
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
100
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
101
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
102
MirrorMask (2005,  PG)
103
Willow (1988,  PG)
104
Legend (1985,  PG)
105
Dark City (1998,  R)
106
Flash Gordon (1980,  PG)
107
Logan's Run (1976,  PG)
108
Blade Runner (1982,  R)
109
Hook (1991,  PG)
110
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
111
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
112
Children of Men (2006,  R)
113
Reservoir Dogs (1992,  R)
114
Scarface (1983,  R)
115
Seven (Se7en) (1995,  R)
116
The Machinist (2004,  R)
117
Hard Candy (2006,  R)
118
American Psycho (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments