My Favorite Movies


  fb1411294291's Rating My Rating
1
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
2
Oldboy (2005,  R)
3
God Told Me To (1976,  R)
4
Reservoir Dogs (1992,  R)
5
A Clockwork Orange (1971,  R)
6
Aliens (1986,  R)
7
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
8
GoodFellas (1990,  R)
9
Scarface (1983,  R)
10
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
11
Taxi Driver (1976,  R)
12
Halloween (1978,  R)
13
Alien (1979,  R)
14
Apocalypse Now (1979,  R)
15
Blade Runner (1982,  R)
16
Blazing Saddles (1974,  R)
17
Clerks (1994,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
19
Fargo (1996,  R)
20
300 (2007,  R)
21
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
Hostel (2006,  R)
25
Jaws (1975,  PG)
26
Juno (2007,  PG-13)
27
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
28
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
30
Lost In Translation (2003,  R)
31
Mallrats (1995,  R)
32
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
33
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
34
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
35
Platoon (1986,  R)
36
Pulp Fiction (1994,  R)
37
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
38
Requiem for a Dream (2000,  R)
39
Schindler's List (1993,  R)
40
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
41
Scream (1996,  R)
42
Seven (Se7en) (1995,  R)
43
Shaun of the Dead (2004,  R)
44
Snatch (2001,  R)
45
The Exorcist (1973,  R)
46
The Godfather, Part II (1974,  R)
47
The Hills Have Eyes (2006,  R)
48
The Princess Bride (1987,  PG)
49
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
50
The Shining (1980,  R)
51
The Silence of the Lambs (1991,  R)
52
The Terminator (1984,  R)
53
The Usual Suspects (1995,  R)
54
Trainspotting (1996,  R)
55
True Romance (1993,  R)
56
V for Vendetta (2006,  R)
57
Young Frankenstein (1974,  PG)
58
April Fool's Day (1986,  R)
59
Orgazmo (1998,  NC-17)
60
Black House (Geomeun jip) (2007,  Unrated)
61
The House of Yes (1997,  R)
62
Sleepaway Camp (1983,  R)
63
The Sender (1982,  R)
64
Suspiria (1977,  R)
65
Army of Darkness (1993,  R)
66
Videodrome (1983,  R)
67
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
68
House of 1000 Corpses (2003,  R)
69
The Devil's Rejects (2005,  R)
70
Land of the Dead (2005,  R)
71
Man With the Screaming Brain (2005,  Unrated)
72
Diary of the Dead (2007,  R)
73
Halloween (2007,  R)
74
The Tripper (2007,  R)
75
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
76
Saw IV (2007,  R)
77
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
78
Feast II: Sloppy Seconds (2008,  R)
79
Boogeyman 3 (2008,  Unrated)
80
Saw V (2008,  R)
81
Trailer Park of Terror (2008,  R)
82
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
83
Feast 3: The Happy Finish (2009,  Unrated)
84
H2: Halloween II (2009,  R)
85
Saw VI (2009,  R)
86
Survival of the Dead (2009,  Unrated)
87
Scream 4 (2010,  Unrated)
88
Poltergeist (2011,  Unrated)
89
Sin City (2005,  R)
90
The Matrix (1999,  R)
91
Dark Star (1973,  G)
92
The Thing (1982,  R)
93
Evil Dead 2 (1987,  R)
94
The Thing from Another World (1951,  Unrated)
95
RocknRolla (2008,  R)
96
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
97
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
98
All About Eve (1950,  Unrated)
99
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
100
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
101
The Evil Dead (1981,  NC-17)
102
Dead Space: Downfall (2008,  Unrated)
103
Ben-Hur (1959,  G)
104
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
105
Near Dark (1987,  R)
106
Innocent Blood (1992,  R)
107
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
108
Brown's Requiem (2000,  R)
109
Carrie (1976,  R)
110
Snoop Dogg's Hood of Horror (2007,  R)
111
Zombieland (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments