Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1412855421's Rating My Rating
1
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
The perfect movie! Laugh, laugh, laugh, cry, then laugh! It is amazing and I loved the whole cast! Wow, Will Ferrell can do more than just crappy comedies.
2
Big Fish (2003,  PG-13)
3
Garden State (2004,  R)
4
Death at a Funeral (2007,  R)
5
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums
I love, love, love this movie! It is funny, quirky, touching and heartbreaking.

Directed by Wes Anderson, this movie is all about family we're born to, the families that we make and how they can break our hearts! The cast is top notch, the script is amazing and the direction perfect!

The only problem is Owen W. It feels like he is trying too hard not to be silly. It feels like he's holding himself in and others could have settled into the role better. Gwyneth P. is perfect, Angelica H. is inspired, Luke W. is heartbreaking (his quiet, almost silent breakdown scene is the saddest thing I've seen in along time), Bill M. is used perfectly. Also Gene H. and Ben S. are not annoying and really take to their characters.

I can't stress enough, SEE THIS MOVIE!
6
The Family Stone (2005,  PG-13)
7
The Hours (2002,  PG-13)
8
Come Back, Little Sheba (1952,  Unrated)
9
The Cell (2000,  R)
10
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
11
The Trip to Bountiful (1985,  PG)
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
13
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
I loved this movie! It was a silly premise, but it was really done very sweetly. I loved Ryan Gosling in this sad, little role. He pretty much broke my heart! The premise is that Lars has some social interaction issues and so falls in love with a plastic sex doll. The whole small town that he lives in goes along with this to help him get better and, eventually, everyone kinda falls in love with Bianca (the fake real girl). The ending is kinda heartbreaking and touching. Absolutely loved it!
14
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
15
Legally Blonde (2001,  PG-13)
16
Across the Universe (2007,  PG-13)
17
In & Out (1997,  PG-13)
18
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
19
Dick (1999,  PG-13)
20
Frida (2002,  R)
21
Addams Family Values (1993,  PG-13)
22
The Dancer Upstairs (2002,  R)
23
The Wizard of Oz (1939,  G)
24
Titus (1999,  R)
25
The Remains of the Day (1993,  PG)
26
Imagine Me & You (2006,  R)
27
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Hit and Runway (1999,  R)
30
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
31
Marvin's Room (1996,  PG-13)
32
Gone With the Wind (1939,  G)
33
The House Bunny (2008,  PG-13)
34
300 (2007,  R)
35
Arlington Road (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments