My Favorite Movies


  fb1416162497's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II (1974,  R)
2
The Godfather, Part III (1990,  R)
3
Once Upon a Time in America (1984,  R)
4
Apocalypse Now (1979,  R)
5
The Doors (1991,  R)
6
Sopranos Unauthorized (2002,  Unrated)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Easy Rider (1969,  R)
9
Raging Bull (1980,  R)
10
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
11
Rooster Cogburn (1999,  PG)
12
How the West Was Won (1963,  G)
13
Rio Bravo (1998,  Unrated)
14
The Shootist (1976,  PG)
15
Hamburger Hill (1987,  R)
16
Platoon (1986,  R)
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
18
School of Rock (2003,  PG-13)
19
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
20
Roxanne (1987,  PG)
21
Spartacus (1960,  PG-13)
22
Genghis Khan (1965,  Unrated)
23
About Last Night... (1986,  R)
24
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
25
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
26
Jesse James (1939,  Unrated)
27
Interview with the Vampire (1994,  R)
28
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
29
Risky Business (1983,  R)
30
Casino (1995,  R)
31
Taxi Driver (1976,  R)
32
Troy (2004,  R)
33
The Pick-Up Artist (1987,  PG-13)
34
Highlander (1986,  R)
35
American Gangster (2007,  R)
36
An American Werewolf in London (1981,  R)
37
Training Day (2001,  R)
38
Cold Mountain (2003,  R)
39
The Wanderers (1973,  R)
40
Boyz n the Hood (1991,  R)
41
Menace II Society (1993,  R)
42
Dead Presidents (1995,  R)
43
A Tale of Two Cities (1958,  PG)
44
Carlito's Way (1993,  R)
45
Heat (1995,  R)
46
300 (2007,  R)
47
Over The Brooklyn Bridge (1984,  R)
48
King of New York (1990,  R)
49
Clockers (1995,  R)
50
Gangster No. 1 (2000,  R)
51
The Krays (1990,  R)
52
Scarface (1983,  R)
53
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
54
Endless Love (1981,  R)
55
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
56
Monster's Ball (2001,  R)
57
Jungle Fever (1991,  R)
58
The Godfather (1972,  R)
59
The Cotton Club (1984,  R)
60
Underworld (2003,  R)
61
Underworld: Evolution (2006,  R)
62
The Firm (1988,  Unrated)
63
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
64
Nil by Mouth (1998,  R)
65
The Football Factory (2004,  R)
66
Sexy Beast (2000,  R)
67
Gladiator (2000,  R)
68
The Departed (2006,  R)
69
The Shawshank Redemption (1994,  R)
70
Wedding Crashers (2005,  R)
71
Analyze This (1999,  R)
72
The Untouchables (1987,  R)
73
A Bronx Tale (1993,  R)
74
Sleepers (1996,  R)
75
The Deer Hunter (1978,  R)
76
Mean Streets (1973,  R)
77
Angel Heart (1987,  R)
78
The Devil's Advocate (1997,  R)
79
Donnie Brasco (1997,  R)
80
Scent of a Woman (1992,  R)
81
The Recruit (2003,  PG-13)
82
Serpico (1973,  R)
83
Frankie & Johnny (1991,  R)
84
GoodFellas (1990,  R)
85
V for Vendetta (2006,  R)
86
Essex Boys (2000,  R)
87
Outlaw (2007,  R)
88
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
89
Enter the Dragon (1973,  R)
90
Pale Rider (1985,  R)
91
Gran Torino (2009,  R)
92
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
93
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
94
Unforgiven (1992,  R)
95
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
96
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
97
High Plains Drifter (1973,  R)
98
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
99
Blow (2001,  R)
100
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
101
Layer Cake (2005,  R)
102
Bronson (2009,  R)
103
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
104
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
105
Revenge (1990,  R)
106
We Were Soldiers (2002,  R)
107
The Last of the Mohicans (1992,  R)
108
Stakeout (1987,  R)
109
Cidade dos Homens (City of Men) (2007,  R)
110
Shifty (2008,  Unrated)
111
Sucker Free City (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments