My Favorite Movies


  fb1420651492's Rating My Rating
1
In Pursuit of Honor (1995,  Unrated)
2
Basic (2003,  R)
3
Blade Runner (1982,  R)
4
Parenthood (1989,  PG-13)
5
Forever Amber (1947,  Unrated)
6
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
7
A Tree Grows in Brooklyn (1945,  Unrated)
8
Constantine (2005,  R)
9
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
10
The Italian Job (2003,  PG-13)
11
Underworld: Evolution (2006,  R)
12
Evolution (2001,  PG-13)
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
18
Star Trek (2009,  PG-13)
19
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
20
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
21
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
22
Star Trek Generations (1994,  PG)
23
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
24
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
25
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
26
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
27
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
28
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
29
Pretty Woman (1990,  R)
30
The Matrix (1999,  R)
31
Braveheart (1995,  R)
32
Hitch (2005,  PG-13)
33
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
34
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
35
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
The Incredibles (2004,  PG)
38
Finding Nemo (2003,  G)
39
Gladiator (2000,  R)
40
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
41
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
42
School of Rock (2003,  PG-13)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
44
Transformers (2007,  PG-13)
45
300 (2007,  R)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
47
Grease (1978,  PG)
48
Shrek (2001,  PG)
49
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
50
Pillow Talk (1959,  Unrated)
51
Cleopatra (1963,  Unrated)
52
Dune (1984,  PG-13)
53
Victor/Victoria (1995,  Unrated)
54
Undercover Blues (1993,  PG-13)
55
Stakeout (1987,  R)
56
Another Stakeout (1993,  PG-13)
57
Sneakers (1992,  PG-13)
58
Outland (1981,  R)
59
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
60
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
61
Fantastic Four (2005,  PG-13)
62
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
63
Shark Tale (2004,  PG)
64
Lethal Weapon (1987,  R)
65
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
66
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
67
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
68
Hocus Pocus (1993,  PG)
69
Hanover Street (1979,  PG)
70
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
71
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
72
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
73
Blazing Saddles (1974,  R)
74
Rising Sun (1993,  R)
75
Harvey (1951,  Unrated)
76
Hiding Out (1987,  PG-13)
77
Guarding Tess (1994,  PG-13)
78
Galaxy Quest (1999,  PG)
79
The Green Berets (1968,  G)
80
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
81
Father of the Bride (1991,  PG)
82
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
83
Father of the Bride (1950,  Unrated)
84
Field of Dreams (1989,  PG)
85
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
86
Die Hard (1988,  R)
87
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
88
Zoolander (2001,  PG-13)
89
Zoom (2006,  PG)
90
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
91
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
92
XXX (2002,  PG-13)
93
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
94
The Wizard of Oz (1939,  G)
95
The War of the Worlds (1953,  G)
96
War of the Worlds (2005,  PG-13)
97
Valley Girl (1983,  R)
98
Urban Cowboy (1980,  R)
99
Underworld (2003,  R)
100
Ultraviolet (2006,  PG-13)
101
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
102
Twister (1996,  PG-13)
103
True Lies (1994,  R)
104
Troy (2004,  R)
105
Treasure Planet (2002,  PG)
106
The Transporter (2002,  PG-13)
107
Transporter 2 (2005,  PG-13)
108
Transporter 3 (2008,  PG-13)
109
Total Recall (1990,  R)
110
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
111
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
112
The Hunt for Red October (1990,  PG)
113
Titan A.E. (2000,  PG)
114
Titanic (1997,  PG-13)
115
Time Bandits (1981,  PG)
116
THX 1138 (1971,  PG)
117
Three to Tango (1999,  PG-13)
118
The Three Musketeers (1993,  PG)
119
The Three Musketeers (1973,  PG)
120
This Is Spinal Tap (1984,  R)
121
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
122
The Thin Man (1934,  Unrated)
123
After the Thin Man (1936,  Unrated)
124
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
125
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
126
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
127
The Ten Commandments (1956,  G)
128
Switch (1991,  R)
129
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
130
Stripes (1981,  R)
131
Striking Distance (1993,  R)
132
The Godfather (1972,  R)
133
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
134
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
135
The Sting (1973,  PG)
136
The Stepford Wives (1975,  PG)
137
Stargate (1994,  PG-13)
138
Spy Kids (2001,  PG)
139
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
140
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
141
Spartacus (1960,  PG-13)
142
Space Cowboys (2000,  PG-13)
143
Soylent Green (1973,  PG)
144
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
145
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
146
Sniper (1993,  R)
147
Sleepers (1996,  R)
148
Sixteen Candles (1984,  PG)
149
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
150
Silent Running (1971,  G)
151
Shampoo (1975,  R)
152
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
153
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
154
Serenity (2005,  PG-13)
155
Secretary (2002,  R)
156
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
157
The Scorpion King (2002,  PG-13)
158
The Saint (1997,  PG-13)
159
Where Angels Go, Trouble Follows (1968,  G)
160
The Sacketts (The Daybreakers) (1979,  Unrated)
161
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
162
Rush Hour (1998,  PG-13)
163
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
164
Running Scared (1986,  R)
165
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
166
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
167
Risky Business (1983,  R)
168
Mister Roberts (1955,  Unrated)
169
The Robe (1953,  Unrated)
170
The Long Gray Line (1955,  Unrated)
171
Rio Bravo (1998,  Unrated)
172
The Right Stuff (1983,  PG)
173
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
174
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
175
Resident Evil (2002,  R)
176
The Replacement Killers (1998,  R)
177
Raising Arizona (1987,  PG-13)
178
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
179
Queen of the Damned (2002,  R)
180
Twilight (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments