My Favorite Movies


  fb1420915621's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Prinsessa Ruusunen (1949,  Unrated)
3
Forrest Gump (1994,  PG-13)
4
Grease (1978,  PG)
5
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
6
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
7
Komisario Palmun erehdys (Inspector Palmu's Error) (Mysterious Case of the Rygseck Murders) (1960,  Unrated)
8
Kaasua, komisario Palmu! (Gas, Inspector Palmu!) (1961,  Unrated)
9
Tähdet kertovat, komisario Palmu. (It Is Written in the Stars, Inspector Palmu) (1962,  Unrated)
10
Chaplin Today: City Lights (2003,  Unrated)
11
Chaplin Today: Limelight (2002,  Unrated)
12
The Great Dictator (1940,  G)
13
The Circus (1928,  G)
14
The Tramp (1915,  Unrated)
15
Sunnyside (1919,  Unrated)
16
La Strada (The Road) (1954,  PG)
17
The African Queen (1951,  Unrated)
18
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
19
Far From Heaven (2003,  PG-13)
20
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
21
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
22
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
23
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
24
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
25
Pleasure at Her Majesty's (Monty Python Meets Beyond the Fringe) (1976,  Unrated)
26
Star Wreck: In the Pirkinning (2005,  Unrated)
27
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
28
My Fair Lady (1964,  G)
29
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
30
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
31
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
32
Roman Holiday (1953,  Unrated)
33
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
34
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
35
River of No Return (1954,  Unrated)
36
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
37
Bus Stop (1956,  Unrated)
38
Niagara (1953,  Unrated)
39
There's No Business Like Show Business (1954,  Unrated)
40
The Prince and the Showgirl (1957,  Unrated)
41
Something's Got to Give (1962,  Unrated)
42
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
43
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
44
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
45
Singin' in the Rain (1952,  G)
46
An American in Paris (1951,  Unrated)
47
Les Girls (1957,  Unrated)
48
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
49
The Birds (1963,  PG-13)
50
The Trouble With Harry (1955,  PG)
51
Dial M for Murder (1954,  PG)
52
Strangers on a Train (1951,  PG)
53
Rear Window (1954,  PG)
54
Notorious (1946,  Unrated)
55
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
56
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments