My Favorite Movies
| fb1421958194's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bella Mafia (1997, R) |
|
| 2 |
Shottas (2006, R) |
|
| 3 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 4 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 5 |
Juice (1992, R) |
|
| 6 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 7 |
Civil Brand (2003, R) |
|
| 8 |
A Low Down Dirty Shame (1994, R) |
|
| 9 |
A Thin Line Between Love and Hate (1996, R) |
|
| 10 |
Above the Rim (1994, R) |
|
| 11 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 12 |
All About the Benjamins (2002, R) |
|
| 13 |
Anaconda (1997, PG-13) |
|
| 14 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 15 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 16 |
Beauty Shop (2005, PG-13) |
|
| 17 |
Taxi (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Empire (2002, R) |
|
| 19 |
Trois (2000, R) |
|
| 20 |
Trois 3: The Escort (2004, R) |
|
| 21 |
Trois 2: Pandora's Box (2002, R) |
|
| 22 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 23 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 24 |
Belly (1998, R) |
|
| 25 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 26 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 27 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 28 |
Carlito's Way: Rise to Power (2005, R) |
|
| 29 |
Caught Up (1997, R) |
|
| 30 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 31 |
Crash (2004, R) |
|
| 32 |
Deliver Us from Eva (2003, R) |
|
| 33 |
Tales from the Hood (1995, R) |
|
| 34 |
How High (2001, R) |
|
| 35 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 36 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 37 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
| 38 |
Soul Men (2008, R) |
|
| 39 |
The Original Kings of Comedy (2000, R) |
|
| 40 |
The Queens of Comedy (2000, R) |
|
| 41 |
Sommore: The Queen Stands Alone (2007, Unrated) |
|
| 42 |
Dirty Laundry (2006, PG-13) |
|
| 43 |
I Love You, Man (2009, R) |
|
| 44 |
Jacked Up (2000, Unrated) |
|
| 45 |
Hardball (2001, PG-13) |
|
| 46 |
Double Take (2001, PG-13) |
|
| 47 |
Gridlock (1996, G) |
|
| 48 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 49 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 50 |
Mr. 3000 (2004, PG-13) |
|
| 51 |
Motives 2: Retribution (2007, Unrated) |
|
| 52 |
Last Holiday (2006, PG-13) |
|
| 53 |
In Too Deep (1999, R) |
|
| 54 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 55 |
Friday (1995, R) |
|
| 56 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 57 |
Are We Done Yet? (2007, PG) |
|
| 58 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
| 59 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 60 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 61 |
The Players Club (1998, R) |
|
| 62 |
Dangerous Ground (1997, R) |
|
| 63 |
Thicker Than Water (1999, R) |
|
| 64 |
The Longshots (2008, PG) |
|
| 65 |
The Secret Life of Bees (2008, PG-13) |
|
| 66 |
House Party 2 (1991, R) |
|
| 67 |
The Cookout (2004, PG-13) |
|
| 68 |
Life Support (2006, Unrated) |
|
| 69 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 70 |
The Wood (1999, R) |
|
| 71 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 72 |
First Time Felon (1997, R) |
|
| 73 |
Soul Food (1997, R) |
|
| 74 |
Motives (2003, R) |
|
| 75 |
Martin Lawrence - You So Crazy (1994, Unrated) |
|
| 76 |
Scarface (1983, R) |
|
| 77 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 78 |
Obsessed (2009, PG-13) |
|
| 79 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 80 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 81 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 82 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 83 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 84 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 85 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 86 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 87 |
House Party 3 (1994, R) |
|
| 88 |
House Party (1990, R) |
|
| 89 |
Tupac - Resurrection (2003, R) |
|
| 90 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 91 |
Gridlock'd (1997, R) |
|
| 92 |
Gang Related (1997, R) |
|
| 93 |
Bullet (1996, R) |
|
| 94 |
Notorious (2009, R) |
|
| 95 |
Notorious B.I.G. Bigger Than Life (2007, Unrated) |
|
| 96 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 97 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 98 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 99 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 100 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 101 |
The Kingdom (2007, R) |
|
| 102 |
Miami Vice (2006, R) |
|
| 103 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 104 |
Bait (2000, R) |
|
| 105 |
Booty Call (1997, R) |
|
| 106 |
Held Up (2000, PG-13) |









































































































