My Favorite Movies


  fb1424010163's Rating My Rating
1
Across the Universe (2007,  PG-13)
2
Casablanca (1943,  PG)
3
The Elephant Man (1980,  PG)
4
Tommy (1975,  PG)
5
Trainspotting (1996,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Eraserhead (1977,  Unrated)
8
The Doors (1991,  R)
9
Factory Girl (2007,  R)
10
I Heart Huckabees (2004,  R)
11
The Whore's Son (2006,  Unrated)
12
Shock Treatment (1981,  PG)
13
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
14
Rabbits (2002,  Unrated)
15
Rosemary's Baby (1968,  R)
16
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
17
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
18
Back to the Future (1985,  PG)
19
Back to the Future Part II (1989,  PG)
20
Back to the Future Part III (1990,  PG)
21
Batman Returns (1992,  PG-13)
22
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
23
Halloween (1978,  R)
24
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
25
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
26
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
27
Shaun of the Dead (2004,  R)
28
Shrek (2001,  PG)
29
Spider-Man (2002,  PG-13)
30
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
31
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
32
The Breakfast Club (1985,  R)
33
The Crow (1994,  R)
34
The Matrix (1999,  R)
35
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
36
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
37
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
38
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
39
V for Vendetta (2006,  R)
40
Rent (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments