My Favorite Movies


  fb1424583670's Rating My Rating
1
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
2
Breaking the Waves (1996,  R)
3
Dancer in the Dark (2000,  R)
4
Festen (The Celebration) (1998,  R)
5
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
6
Leolo (1992,  Unrated)
7
Delicatessen (1991,  R)
8
Schlafes Bruder (Brother of Sleep) (1996,  G)
9
The Elephant Man (1980,  PG)
10
Lost Highway (1997,  R)
11
Mulholland Drive (2001,  R)
12
Blue Velvet (1986,  R)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
15
Lolita (1962,  Unrated)
16
Eyes Wide Shut (1999,  R)
17
Don't Look Now (1973,  R)
18
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
19
Belle de Jour (1968,  R)
20
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
21
Garde à vue, (The Inquisitor Under Suspicion ) (2001,  PG)
22
Full Metal Jacket (1987,  R)
23
Bitter Moon (1992,  R)
24
Rosemary's Baby (1968,  R)
25
The Silence of the Lambs (1991,  R)
26
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
27
Nausicaa (1970,  Unrated)
28
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
29
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
30
Paris, Texas (1984,  R)
31
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
32
Don't Come Knocking (2006,  R)
33
Broken Flowers (2005,  R)
34
Vertigo (1958,  PG)
35
Freaks (1932,  Unrated)
36
Dune (1984,  PG-13)
37
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
38
Peter's Friends (1992,  R)
39
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
40
Pulp Fiction (1994,  R)
41
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
42
The Paradine Case (1948,  Unrated)
43
Spellbound (1945,  Unrated)
44
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
45
Harold and Maude (1971,  PG)
46
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
47
Gone With the Wind (1939,  G)
48
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
49
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
50
The Fall (2006,  R)
51
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
52
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
53
Lost In Translation (2003,  R)
54
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
55
Naked Lunch (1991,  R)
56
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
57
Tekon Kinkurîto (Tekkonkinkreet) (2007,  R)
58
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
59
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
60
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
61
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
62
Addams Family Values (1993,  PG-13)
63
Persona (1966,  Unrated)
64
Ciao Maschio (Bye Bye Monkey) (1978,  Unrated)
65
Keiner liebt mich (Nobody Loves Me) (1995,  Unrated)
66
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
67
Marathon Man (1976,  R)
68
Indochine (1992,  PG-13)
69
A Fish Called Wanda (1988,  R)
70
Pretty Baby (1978,  R)
71
H-8 (1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments