My Favorite Movies


  fb1428192514's Rating My Rating
1
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
4
Dolls (1987,  R)
5
Return of the Living Dead 3 (1993,  R)
6
Mikey (1992,  R)
7
Puppet Master (1989,  R)
8
Carrie (1976,  R)
9
The 'Burbs (1989,  PG)
10
White Heat (1949,  Unrated)
11
Dracula (1931,  Unrated)
12
The Stepfather (1987,  R)
13
Stepfather 2 (1989,  R)
14
StrangeLand (1998,  R)
15
Black Christmas (1974,  R)
16
Black Christmas (2006,  R)
17
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
18
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987,  R)
19
Christmas Evil (You Better Watch Out) (1980,  R)
20
Vice Academy (Vicebusters) (1988,  R)
21
Vice Academy Part 2 (1990,  R)
22
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964,  Unrated)
23
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
24
Class of 1999 (1990,  R)
25
The Messengers (2007,  PG-13)
26
Psycho (1960,  R)
27
Blood Freak (,  Unrated)
28
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
29
One Missed Call (2008,  PG-13)
30
The Shawshank Redemption (1994,  R)
31
Diary of a Madman (1963,  R)
32
Hello Mary Lou: Prom Night II (1987,  R)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
Warlock: The Armageddon (1993,  R)
35
The Night of the Hunter (1955,  PG)
36
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
37
The Midnight Meat Train (2008,  R)
38
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
39
The Shining (1980,  R)
40
Burnt Offerings (1976,  PG)
41
Scarface (1932,  PG)
42
Stay Alive (2006,  PG-13)
43
Trouble Bound (1992,  R)
44
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
45
The Hitcher (2007,  R)
46
When a Stranger Calls Back (1993,  R)
47
The Blob (1958,  Unrated)
48
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
49
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
50
Signs (2002,  PG-13)
51
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
52
Vacancy (2007,  R)
53
The Amityville Horror (1979,  R)
54
Mr. Sardonicus (1961,  Unrated)
55
I Saw What You Did (1965,  Unrated)
56
Plain Dirty (2004,  Unrated)
57
Strait-Jacket (1964,  Unrated)
58
Tamara (2006,  R)
59
Triloquist (2008,  R)
60
Candyman (1992,  R)
61
Saw (2004,  R)
62
Cape Fear (1962,  Unrated)
63
The Fifth Element (1997,  PG-13)
64
The Fog (1979,  R)
65
Wrong Turn (2003,  R)
66
From Hell (2001,  R)
67
Doll from Hell (1996,  Unrated)
68
Ginger Snaps (2001,  R)
69
Fright Night (1985,  R)
70
The Hot Chick (2002,  PG-13)
71
Norma Jean & Marilyn (1996,  R)
72
Stone Cold (1991,  R)
73
Twilight (2008,  PG-13)
74
Sleepwalkers (1992,  R)
75
Who's That Girl? (2003,  PG)
76
Gladiator (2000,  R)
77
Serial Mom (1994,  R)
78
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
79
Clownhouse (1989,  R)
80
Earthquake (1974,  PG)
81
House of Wax (1953,  PG)
82
House of Wax (2005,  R)
83
Over the Edge (1979,  PG)
84
13 Ghosts (1960,  Unrated)
85
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
86
Freaks (1932,  Unrated)
87
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
88
Addicted to Love (1997,  R)
89
GoodFellas (1990,  R)
90
A Bronx Tale (1993,  R)
91
Tank Girl (1995,  R)
92
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
93
Play Misty for Me (1971,  R)
94
Clue (1985,  PG)
95
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
96
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
97
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
98
The Monster Club (1980,  Unrated)
99
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
100
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
101
Flesh And Bone (1993,  R)
102
The Ninth Gate (1999,  R)
103
I Wake Up Screaming (1941,  Unrated)
104
Urban Legend (1998,  R)
105
Ed Wood (1994,  R)
106
Chaplin (1992,  PG-13)
107
Citizen Kane (1941,  PG)
108
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
109
Quills (2000,  R)
110
Thinner (1996,  R)
111
Jeepers Creepers (2001,  R)
112
Dream for an Insomniac (1996,  R)
113
Basket Case (1982,  R)
114
Basket Case 2 (1990,  R)
115
Basket Case 3: The Progeny (1992,  R)
116
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
117
Mirror Mirror (1990,  R)
118
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
119
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
120
Undercover Blues (1993,  PG-13)
121
Red Eye (2005,  PG-13)
122
Ringmaster (1998,  R)
123
Phantasm (1979,  R)
124
May (2003,  R)
125
Anne of the Thousand Days (1969,  PG)
126
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
127
New Year's Evil (1981,  R)
128
Band of the Hand (1986,  R)
129
Village of the Damned (1995,  R)
130
The Notebook (2004,  PG-13)
131
Mean Girls (2004,  PG-13)
132
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
133
Little Darlings (1980,  R)
134
Sky High (2005,  PG)
135
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
136
976-Evil (1989,  R)
137
The Beastmaster (1982,  PG)
138
Happy Birthday to Me (1981,  R)
139
Prom Night (1980,  R)
140
Prom Night (2008,  PG-13)
141
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
142
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
143
Death of a Cheerleader (1994,  Unrated)
144
The Deliberate Stranger (1986,  Unrated)
145
Detroit Rock City (1999,  R)
146
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
147
Full Metal Jacket (1987,  R)
148
Freeway (1996,  R)
149
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
150
Fantastic Four (2005,  PG-13)
151
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
152
Frankenstein (1931,  Unrated)
153
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
154
The Mummy (1932,  Unrated)
155
The Mummy (1999,  PG-13)
156
The Mummy Returns (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments