My Favorite Movies


  fb1430305917's Rating My Rating
1
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
2
Ucho (The Ear) (1990,  Unrated)
3
L'Eclisse (1962,  Unrated)
4
The Lover (L'amant) (1992,  R)
5
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
6
Dancer in the Dark (2000,  R)
7
Blue Velvet (1986,  R)
8
Spalovac Mrtvol (The Cremator) (1968,  Unrated)
9
Breaking the Waves (1996,  R)
10
Dogville (2003,  R)
11
Persona (1966,  Unrated)
12
Marketa Lazarová (1967,  Unrated)
13
Valerie and Her Week of Wonders (1970,  Unrated)
14
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
15
Baraka (1993,  Unrated)
16
The Piano (1993,  R)
17
Belle de Jour (1968,  R)
18
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
19
In Praise Of Love (Éloge de l'amour) (2001,  PG)
20
Intimate Lighting (Intimni osvetleni) (1969,  Unrated)
21
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
22
O slavnosti a hostech (A Report on the Party and the Guests) (The Party and the Guests) (1968,  Unrated)
23
Ovoce stromu rajskych jime (Fruit of Paradise) (1970,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments