My Favorite Movies


  fb1431382708's Rating My Rating
1
Secret Window (2004,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Full Metal Jacket (1987,  R)
5
Easy Rider (1969,  R)
6
Casino (1995,  R)
7
The Godfather (1972,  R)
8
Apocalypse Now (1979,  R)
9
Sin City (2005,  R)
10
Kalifornia (1993,  R)
11
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
12
GoodFellas (1990,  R)
13
Up in Smoke (1978,  R)
14
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983,  R)
15
Get Out Of My Room (1985,  Unrated)
16
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
Gladiator (2000,  R)
19
Old School (2003,  R)
20
The Departed (2006,  R)
21
V for Vendetta (2006,  R)
22
Attack of the Killer Tomatoes! (1978,  PG)
23
Pulp Fiction (1994,  R)
24
King of New York (1990,  R)
25
True Romance (1993,  R)
26
Man on Fire (2004,  R)
27
The Prophecy (1995,  R)
28
Ride with the Devil (1999,  R)
29
Dirty Harry (1971,  R)
30
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
31
Enemy at the Gates (2001,  R)
32
Office Space (1999,  R)
33
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
34
Semi-Pro (2008,  R)
35
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
36
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
37
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
38
The Thin Red Line (1999,  R)
39
Troy (2004,  R)
40
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
41
The Devil's Own (1997,  R)
42
Legends of the Fall (1994,  R)
43
Seven (Se7en) (1995,  R)
44
The Ninth Gate (1999,  R)
45
Dazed and Confused (1993,  R)
46
The Number 23 (2007,  R)
47
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
48
American Psycho (2000,  R)
49
Freeway (1996,  R)
50
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (Freeway II: Confessions of a Trickbaby) (1999,  R)
51
Scarface (1983,  R)
52
The Devil's Advocate (1997,  R)
53
Planet of the Apes (1968,  PG)
54
Heartbreak Ridge (1986,  R)
55
Major Payne (1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments