My Favorite Movies


  fb1438115941's Rating My Rating
1
Scarface (1932,  PG)
2
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1956,  Unrated)
3
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
4
Le Doulos (1962,  Unrated)
5
The Killers (1964,  Unrated)
6
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
7
Point Blank (1967,  Unrated)
8
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
9
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
10
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
11
L'Armata Brancaleone( La Armada Brancaleone)(For Love and Gold) (1966,  Unrated)
12
Zulu (1964,  Unrated)
13
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
14
House of Wax (1953,  PG)
15
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
16
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
17
The St. Valentine's Day Massacre (1967,  Unrated)
18
Dial M for Murder (1954,  PG)
19
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
20
Psycho (1960,  R)
21
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1960,  Unrated)
22
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
23
Amici miei atto II (All My Friends Part 2) (My Friends Act II) (1984,  Unrated)
24
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
25
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
26
Laura (1944,  Unrated)
27
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
28
The Masque of the Red Death (1964,  R)
29
Rosemary's Baby (1968,  R)
30
Casanova '70 (1965,  Unrated)
31
Bonnie and Clyde (1967,  R)
32
Premature Burial (1962,  Unrated)
33
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
34
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
35
Pulp Fiction (1994,  R)
36
King Solomon's Mines (1950,  Unrated)
37
La Grande Guerra (The Great War) (1959,  Unrated)
38
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
39
The Agony and the Ecstasy (1965,  Unrated)
40
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
41
Vera Cruz (1954,  Unrated)
42
Conan the Barbarian (1982,  R)
43
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
44
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
45
Sorry, Wrong Number (1948,  Unrated)
46
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
47
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
48
Frankenstein (1931,  Unrated)
49
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) (1974,  R)
50
Un borghese piccolo piccolo (A Very Little Man) (An Average Little Man) (1977,  Unrated)
51
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
52
The Naked Prey (1966,  Unrated)
53
Planet of the Apes (1968,  PG)
54
The Body Snatcher (1945,  Unrated)
55
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
56
The Third Man (1949,  Unrated)
57
Spartacus (1960,  PG-13)
58
The Public Enemy (1931,  Unrated)
59
Le Deuxième souffle (Second Breath) (1966,  Unrated)
60
The Killing (1956,  Unrated)
61
Out of the Past (1947,  Unrated)
62
Paths of Glory (1957,  Unrated)
63
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
64
Jason and the Argonauts (1963,  G)
65
The Godfather (1972,  R)
66
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
67
The Tenant (1976,  R)
68
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
69
The Day of the Jackal (1973,  PG)
70
Cromwell (1970,  G)
71
The Killers (1946,  Unrated)
72
The Wild Bunch (1969,  R)
73
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) (1969,  PG)
74
The Haunted Palace (1963,  Unrated)
75
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) (1965,  Unrated)
76
Hell in the Pacific (1968,  G)
77
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
78
Gilda (1946,  PG)
79
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
80
The Naked Spur (1953,  PG)
81
Brute Force (1947,  G)
82
Little Caesar (1930,  G)
83
Con Artists (1978,  Unrated)
84
Innocents with Dirty Hands (1975,  R)
85
The Great Escape (1963,  Unrated)
86
The Long Good Friday (1982,  R)
87
Ed Wood (1994,  R)
88
Dillinger (1973,  R)
89
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
90
Reservoir Dogs (1992,  R)
91
Barabba (Barabbas) (1961,  Unrated)
92
Get Carter (1971,  R)
93
Live and Let Die (1973,  PG)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
95
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
96
Le Corbeau (1943,  Unrated)
97
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
98
Moby Dick (1956,  Unrated)
99
The Invisible Man (1933,  Unrated)
100
Casino (1995,  R)
101
Night and the City (1950,  Unrated)
102
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
103
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
104
Jaws (1975,  PG)
105
Angel Heart (1987,  R)
106
The Lineup (1958,  Unrated)
107
Le Casse (The Burglars) (1972,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments