My Favorite Movies


  fb1438680632's Rating My Rating
1
Lady and the Tramp (1955,  G)
2
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
3
The Notebook (2004,  PG-13)
4
The Five People You Meet in Heaven (2004,  Unrated)
5
Beauty and the Beast (1991,  G)
6
Practical Magic (1998,  PG-13)
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
8
Chocolat (2000,  PG-13)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
15
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
16
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
17
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
18
Transformers (2007,  PG-13)
19
Highlander (1986,  R)
20
Highlander - Endgame (2000,  R)
21
Last Holiday (2006,  PG-13)
22
Underworld (2003,  R)
23
Sex and the City (2008,  R)
24
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
25
Mulan (1998,  G)
26
Rudolph's Shiny New Year (1976,  G)
27
The Year Without a Santa Claus (1974,  Unrated)
28
Sabrina (1995,  PG)
29
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
30
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
31
300 (2007,  R)
32
The Green Mile (1999,  R)
33
Dance with Me (1998,  PG)
34
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
35
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
36
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
37
The Abyss (1989,  PG-13)
38
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
39
The Princess Bride (1987,  PG)
40
The NeverEnding Story (1984,  PG)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
42
Better Off Dead (1985,  PG)
43
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
44
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
45
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
46
The Last Mimzy (2007,  PG)
47
Stargate (1994,  PG-13)
48
The Lake House (2006,  PG)
49
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
50
When Harry Met Sally (1989,  R)
51
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
52
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
53
Dune (1984,  PG-13)
54
Center Stage (2000,  PG-13)
55
Sleeping Beauty (1959,  G)
56
Pocahontas (1995,  G)
57
The Aristocats (1970,  G)
58
The Sound of Music (1965,  G)
59
Pollyanna (1960,  G)
60
The Parent Trap (1961,  G)
61
Wild Orchid (1990,  R)
62
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
63
Barbershop (2002,  PG-13)
64
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
65
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
66
Firestarter (1984,  R)
67
Cool Runnings (1993,  PG)
68
The Cutting Edge (1992,  PG)
69
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
70
You've Got Mail (1998,  PG)
71
Tropic Thunder (2008,  R)
72
A Fish Called Wanda (1988,  R)
73
Kama Sutra: A Tale of Love (1996,  R)
74
Dogma (1999,  R)
75
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
76
Kung Fu Hustle (2005,  R)
77
The Fifth Element (1997,  PG-13)
78
I, Robot (2004,  PG-13)
79
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
80
White Christmas (1954,  Unrated)
81
Love Affair (1994,  PG-13)
82
Roman Holiday (1953,  Unrated)
83
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
84
The Secret Garden (1993,  G)
85
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
86
The Secret of NIMH (1982,  G)
87
The Secret (2006,  Unrated)
88
The Secret of Roan Inish (1995,  PG)
89
Tank Girl (1995,  R)
90
Exit to Eden (1994,  R)
91
The Craft (1996,  R)
92
Moonstruck (1987,  PG)
93
Real Women Have Curves (2002,  PG-13)
94
Valmont (1989,  R)
95
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
96
West Side Story (1961,  Unrated)
97
Grease (1978,  PG)
98
Oliver! (1968,  G)
99
Fantasia (1940,  G)
100
Gremlins (1984,  PG)
101
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
102
Shall We Dance (2004,  PG-13)
103
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
104
Tombstone (1993,  R)
105
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
106
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
107
Wuthering Heights (1953,  Unrated)
108
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
109
Father of the Bride (1991,  PG)
110
The Quick and the Dead (1995,  R)
111
The Incredibles (2004,  PG)
112
Wild Hogs (2007,  PG-13)
113
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
114
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
115
The Witches of Eastwick (1987,  R)
116
A Few Good Men (1992,  R)
117
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
118
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
119
Scent of a Woman (1992,  R)
120
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
121
Angels & Demons (2009,  PG-13)
122
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
123
Hook (1991,  PG)
124
Return to Me (2000,  PG)
125
The Sweetest Thing (2002,  R)
126
Solaris (2002,  PG-13)
127
Aliens (1986,  R)
128
Alien 3 (1992,  R)
129
Alien Resurrection (1997,  R)
130
Predator (1987,  R)
131
Predator 2 (1990,  R)
132
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
133
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
134
The Terminator (1984,  R)
135
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
136
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
137
Underworld: Evolution (2006,  R)
138
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
139
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
140
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
141
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
142
The Lord of the Rings (1978,  PG)
143
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
144
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
145
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
146
The Matrix (1999,  R)
147
The Matrix Reloaded (2003,  R)
148
The Matrix Revolutions (2003,  R)
149
Shrek (2001,  PG)
150
Shrek 2 (2004,  PG)
151
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
152
The Mummy (1999,  PG-13)
153
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
154
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
155
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
156
El Mariachi (1993,  R)
157
Desperado (1995,  R)
158
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
159
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
160
The Legend of Zorro (2005,  PG)
161
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
162
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
163
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
164
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
165
Blade (1998,  R)
166
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
167
Brother Bear (2003,  G)
168
Brother Bear 2 (2006,  G)
169
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
170
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
171
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
172
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
173
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
174
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
175
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
176
Men in Black (1997,  PG-13)
177
Men in Black II (2002,  PG-13)
178
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
179
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
180
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
181
Pitch Black (2000,  R)
182
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
183
True Lies (1994,  R)
184
The Cell (2000,  R)
185
Hitch (2005,  PG-13)
186
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
187
The Silence of the Lambs (1991,  R)
188
Twelfth Night: Or What You Will (1998,  PG)
189
Hamlet (1990,  PG)
190
Love's Labour's Lost (2000,  PG)
191
Othello (1995,  R)
192
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
193
Boomerang (1992,  R)
194
Willow (1988,  PG)
195
Steel Magnolias (1989,  PG)
196
Happy Feet (2006,  PG)
197
The Prophecy (1995,  R)
198
The Prophecy 3: The Ascent (2000,  R)
199
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
200
Constantine (2005,  R)
201
The Big Chill (1983,  R)
202
The Breakfast Club (1985,  R)
203
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
204
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
205
Sixteen Candles (1984,  PG)
206
Powder (1995,  PG-13)
207
Phenomenon (1996,  PG)
208
Jurassic Park (1993,  PG-13)
209
Godzilla (1998,  PG-13)
210
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) (1964,  Unrated)
211
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
212
The Others (2001,  PG-13)
213
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
214
Unbreakable (2000,  PG-13)
215
Signs (2002,  PG-13)
216
The Village (2004,  PG-13)
217
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
218
Silver Bullet (1985,  R)
219
Wolf (1994,  R)
220
Batman (1989,  PG-13)
221
Batman Forever (1995,  PG-13)
222
THX 1138 (1971,  PG)
223
The Andromeda Strain (1971,  G)
224
Tootsie (1982,  PG)
225
Rain Man (1988,  R)
226
Twins (1988,  PG)
227
Sphere (1998,  PG-13)
228
Outbreak (1994,  R)
229
Payback (1999,  R)
230
Maverick (1994,  PG)
231
Lethal Weapon (1987,  R)
232
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
233
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
234
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
235
Mad Max (1979,  R)
236
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
237
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
238
Ray (2004,  PG-13)
239
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
240
The Lost Boys (1987,  R)
241
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
242
The Saint (1997,  PG-13)
243
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
244
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
245
I.Q. (1994,  PG)
246
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
247
Fatal Attraction (1987,  R)
248
A Perfect Murder (1998,  R)
249
Romancing the Stone (1984,  PG)
250
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
251
The Game (1997,  R)
252
Greedy (1994,  PG-13)
253
Spartacus (1960,  PG-13)
254
Lust for Life (1956,  Unrated)
255
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
256
The Good Shepherd (2006,  R)
257
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
258
Strictly Ballroom (1992,  PG)
259
Joseph (1995,  Unrated)
260
Something New (2006,  PG-13)
261
Sleepy Hollow (1999,  R)
262
Get Shorty (1995,  R)
263
Be Cool (2005,  PG-13)
264
Michael (1996,  PG)
265
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
266
Face/Off (1997,  R)
267
Three Amigos! (1986,  PG)
268
Blazing Saddles (1974,  R)
269
Young Frankenstein (1974,  PG)
270
Love at First Bite (1979,  PG)
271
Chaplin (1992,  PG-13)
272
Heart and Souls (1993,  PG)
273
Broken Arrow (1996,  R)
274
Soapdish (1991,  PG-13)
275
Casper (1995,  PG)
276
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
277
Demolition Man (1993,  R)
278
Orca - The Killer Whale (1977,  PG)
279
Ghost (1990,  R)
280
Doctor Dolittle (1967,  G)
281
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
282
The Golden Child (1986,  PG-13)
283
Coming to America (1988,  R)
284
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
285
Mission Impossible (1996,  PG-13)
286
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
287
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
288
I Am Legend (2007,  PG-13)
289
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
290
Identity (2003,  R)
291
My Fair Lady (1964,  G)
292
The Birdcage (1996,  R)
293
Aeon Flux (2005,  PG-13)
294
Die Hard (1988,  R)
295
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
296
Kingdom Come (2001,  PG)
297
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
298
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
299
Nanny McPhee (2006,  PG)
300
The Queens of Comedy (2000,  R)
301
Philadelphia (1993,  PG-13)
302
Crimson Tide (1995,  R)
303
Malcolm X (1992,  PG-13)
304
The Bone Collector (1999,  R)
305
Frequency (2000,  PG-13)
306
Jean De Florette (1986,  PG)
307
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
308
Thelma & Louise (1991,  R)
309
A League of Their Own (1992,  PG)
310
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
311
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
312
The Easter Bunny Is Comin' to Town (1977,  Unrated)
313
'Twas the Night Before Christmas (1974,  G)
314
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
315
27 Dresses (2008,  PG-13)
316
Top Gun (1986,  PG)
317
Mission To Mars (2000,  PG)
318
Heat (1995,  R)
319
Red Planet (2000,  PG-13)
320
Thunderheart (1992,  R)
321
Legend (1985,  PG)
322
Clue (1985,  PG)
323
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
324
Jumanji (1995,  PG)
325
City Slickers (1991,  PG-13)
326
Monsters, Inc. (2001,  G)
327
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
328
Cocoon (1985,  PG-13)
329
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
330
Dead Poets Society (1989,  PG)
331
Madagascar (2005,  PG)
332
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
333
Ghost Rider (2007,  PG-13)
334
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
335
Bad Boys (1995,  R)
336
Doom (2005,  R)
337
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
338
Circle of Friends (1994,  PG-13)
339
French Kiss (1995,  PG-13)
340
The Santa Clause (1994,  PG)
341
Love Actually (2003,  R)
342
The One (2001,  PG-13)
343
National Treasure (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments