My Favorite Movies


  fb1441137447's Rating My Rating
1
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
2
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
5
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
6
Snatch (2001,  R)
7
The Dreamers (2004,  NC-17)
8
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
9
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
10
The Darjeeling Limited (2007,  R)
11
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
14
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
15
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
16
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
17
Faubourg 36 (Paris 36) (2009,  PG-13)
18
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
19
Burn After Reading (2008,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
21
Metropolis (1927,  Unrated)
22
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
23
Top Hat (1935,  Unrated)
24
Narco (The Secret Adventures of Gustave Klopp) (2004,  Unrated)
25
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
26
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
27
Good Bye, Lenin (2004,  R)
28
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
29
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
30
Lost In Translation (2003,  R)
31
Being John Malkovich (1999,  R)
32
Control (2007,  R)
33
Singin' in the Rain (1952,  G)
34
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
35
Juno (2007,  PG-13)
36
Trainspotting (1996,  R)
37
Big Fish (2003,  PG-13)
38
Faut que ça danse! (2007,  Unrated)
39
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
40
A Home at the End of the World (2004,  R)
41
Ghost World (2001,  R)
42
Hotel Chevalier (2007,  R)
43
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
44
Le fils de l'épicier (The Grocer's Son) (2008,  Unrated)
45
La Belle Personne (The Beautiful Person) (2008,  Unrated)
46
Garden State (2004,  R)
47
Broken Flowers (2005,  R)
48
Any Way the Wind Blows (2003,  Unrated)
49
Mister Lonely (2007,  Unrated)
50
Tokyo! (2008,  Unrated)
51
Gummo (1997,  R)
52
Cashback (2007,  R)
53
Chacun son cinéma (To Each His Cinema) (2007,  Unrated)
54
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
55
Eagle vs. Shark (2007,  R)
56
RocknRolla (2008,  R)
57
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
58
Before Sunset (2004,  R)
59
Before Sunrise (1995,  R)
60
Rushmore (1998,  R)
61
Little Miss Sunshine (2006,  R)
62
Paris Je T'aime (2007,  R)
63
Citizen Kane (1941,  PG)
64
The Hours (2002,  PG-13)
65
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
66
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
67
Les Amants reguliers (Regular Lovers) (2005,  Unrated)
68
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
69
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
70
Inglourious Basterds (2009,  R)
71
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments