Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1443244461's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
Jaws
Best Movie Ever.
"We're going to need a bigger boat!"
2
Hoosiers (1989,  PG)
3
For Love of the Game (1999,  PG-13)
4
Caddyshack (1980,  R)
5
Casino Royale (2006,  PG-13)
6
Cruel Intentions (1999,  R)
7
Empire Records (1995,  PG-13)
8
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
9
Interview with the Vampire (1994,  R)
10
Labyrinth (1986,  PG)
11
Pride and Prejudice (2005,  PG)
12
Reservoir Dogs (1992,  R)
13
Rounders (1998,  R)
14
Shooter (2007,  R)
15
Sixteen Candles (1984,  PG)
16
Spaceballs (1987,  PG)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
20
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
21
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
22
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
23
The Matrix (1999,  R)
24
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
25
The Princess Bride (1987,  PG)
26
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
27
The Shawshank Redemption (1994,  R)
28
The Usual Suspects (1995,  R)
29
V for Vendetta (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments