My Favorite Movies


  fb1446676822's Rating My Rating
1
American History X (1998,  R)
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
3
Iowa (2005,  Unrated)
4
Midnight Express (1978,  R)
5
Matando Cabos (2004,  R)
6
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
7
Revolutionary Road (2008,  R)
8
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
9
Out of Africa (1985,  PG)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
Mary Poppins (1964,  G)
12
Cast Away (2000,  PG-13)
13
The Shining (1980,  R)
14
The Wizard of Oz (1939,  G)
15
Domino (2005,  R)
16
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
17
The Departed (2006,  R)
18
21 Grams (2003,  R)
19
The Crow (1994,  R)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
American Beauty (1999,  R)
22
Apollo 13 (1995,  PG)
23
Shakespeare in Love (1998,  R)
24
Training Day (2001,  R)
25
Mister Lonely (2007,  Unrated)
26
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
27
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
28
Casablanca (1943,  PG)
29
Chicago (2002,  PG-13)
30
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
31
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
32
Road to Perdition (2002,  R)
33
Traffic (2000,  R)
34
Thirteen (2003,  R)
35
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
36
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
37
Sweet November (2001,  PG-13)
38
Closer (2004,  R)
39
The Ninth Gate (1999,  R)
40
Gangs of New York (2002,  R)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
42
The Notebook (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments