My Favorite Movies


  fb1447545667's Rating My Rating
1
9 (2009,  PG-13)
2
The Hangover (2009,  R)
3
Mulholland Drive (2001,  R)
4
Blue Velvet (1986,  R)
5
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
6
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
7
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
8
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
9
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
10
Snatch (2001,  R)
11
Role Models (2008,  R)
12
Layer Cake (2005,  R)
13
Superbad (2007,  R)
14
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
15
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
16
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
17
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
18
The Matrix (1999,  R)
19
The Matrix Revolutions (2003,  R)
20
The Matrix Reloaded (2003,  R)
21
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
25
300 (2007,  R)
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
27
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
28
Blow (2001,  R)
29
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
30
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
31
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
32
The Departed (2006,  R)
33
Dogma (1999,  R)
34
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
37
Jackass - The Movie (2002,  R)
38
Jackass: Number Two (2006,  R)
39
Shaun of the Dead (2004,  R)
40
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
41
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
42
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
44
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
45
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
47
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
48
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
49
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
50
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
51
X2 (2003,  PG-13)
52
X-Men (2000,  PG-13)
53
8MM (1999,  R)
54
The Fifth Element (1997,  PG-13)
55
Knocked Up (2007,  R)
56
Super Size Me (2004,  PG-13)
57
Thank You For Smoking (2006,  R)
58
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
59
Kingdom of Heaven (2005,  R)
60
Good Will Hunting (1997,  R)
61
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
62
Inside Man (2006,  R)
63
The Prestige (2006,  PG-13)
64
Seven (Se7en) (1995,  R)
65
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
66
Hot Fuzz (2007,  R)
67
Green Street Hooligans (2005,  R)
68
Green Street Hooligans 2: Stand Your Ground (2009,  Unrated)
69
Lucky Number Slevin (2006,  R)
70
Shrek 2 (2004,  PG)
71
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
72
Shrek (2001,  PG)
73
Over the Hedge (2006,  PG)
74
Spaceballs (1987,  PG)
75
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
76
History of the World -- Part I (1981,  R)
77
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
78
Die Hard (1988,  R)
79
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
80
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
81
The Rock (1996,  R)
82
School of Rock (2003,  PG-13)
83
Year One (2009,  PG-13)
84
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
85
Kung Fu Panda (2008,  PG)
86
Finding Nemo (2003,  G)
87
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
88
Oldboy (2005,  R)
89
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
90
Meet the Parents (2000,  PG-13)
91
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
92
The Kingdom (2007,  R)
93
16 Blocks (2006,  PG-13)
94
American History X (1998,  R)
95
Bowling for Columbine (2002,  R)
96
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
97
Sicko (2007,  PG-13)
98
Capitalism: A Love Story (2009,  R)
99
Date Movie (2006,  PG-13)
100
The Men Who Stare at Goats (2009,  R)
101
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
102
Four Brothers (2005,  R)
103
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
104
Underworld (2003,  R)
105
Underworld: Evolution (2006,  R)
106
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
107
Transformers (2007,  PG-13)
108
Blades of Glory (2007,  PG-13)
109
Blade (1998,  R)
110
Blade - Trinity (2004,  R)
111
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
112
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
113
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
114
The Mask (1994,  PG-13)
115
Lammbock (2001,  Unrated)
116
Chiko (2008,  Unrated)
117
XXX (2002,  PG-13)
118
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
119
Spider-Man (2002,  PG-13)
120
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
121
Street Kings (2008,  R)
122
Constantine (2005,  R)
123
Yes Man (2008,  PG-13)
124
Slumdog Millionaire (2008,  R)
125
Charlie Wilson's War (2007,  R)
126
Traitor (2008,  PG-13)
127
Bolt (2008,  PG)
128
Transporter 3 (2008,  PG-13)
129
The Transporter (2002,  PG-13)
130
Gladiator (2000,  R)
131
Troy (2004,  R)
132
Brüno (Bruno) (2009,  R)
133
Law Abiding Citizen (2009,  R)
134
Step Brothers (2008,  R)
135
Pineapple Express (2008,  R)
136
Equilibrium (2002,  R)
137
Funny People (2009,  R)
138
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
139
Fanboys (2008,  PG-13)
140
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
141
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
142
Observe and Report (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments