My Favorite Movies


  fb1450487197's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
300 (2007,  R)
5
Patton (1970,  PG)
6
The Godfather, Part II (1974,  R)
7
The Godfather, Part III (1990,  R)
8
The Godfather (1972,  R)
9
Malcolm X (1992,  PG-13)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
11
Gladiator (2000,  R)
12
Hitch (2005,  PG-13)
13
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
14
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
15
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
20
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
21
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
22
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
23
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
24
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
25
Enemy of the State (1998,  R)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
29
The Departed (2006,  R)
30
The Shawshank Redemption (1994,  R)
31
Transformers (2007,  PG-13)
32
Toy Story (1995,  G)
33
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
34
Toy Story 2 (1999,  G)
35
Shrek 2 (2004,  PG)
36
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
37
Shrek (2001,  PG)
38
Mulan (1998,  G)
39
Mulan II (2005,  G)
40
Purple Rain (1984,  R)
41
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
42
Unforgiven (1992,  R)
43
Chain Reaction (1996,  PG-13)
44
Amistad (1997,  R)
45
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
46
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
47
Dirty Harry (1971,  R)
48
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
49
Absolute Power (1997,  R)
50
Pale Rider (1985,  R)
51
In the Line of Fire (1993,  R)
52
Sudden Impact (1983,  R)
53
Heartbreak Ridge (1986,  R)
54
Firefox (1982,  PG)
55
Magnum Force (1973,  R)
56
Hang 'em High (1968,  PG-13)
57
Kelly's Heroes (1970,  PG)
58
Tightrope (1984,  R)
59
Any Which Way You Can (1980,  PG)
60
The Dead Pool (1988,  R)
61
The Enforcer (1976,  R)
62
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
63
Glory (1989,  R)
64
Mo' Better Blues (1990,  R)
65
Crooklyn (1994,  PG-13)
66
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
67
School Daze (1988,  R)
68
Clockers (1995,  R)
69
When the Levees Broke (2006,  Unrated)
70
A Huey P. Newton Story (2001,  Unrated)
71
American Gangster (2007,  R)
72
Man on Fire (2004,  R)
73
Inside Man (2006,  R)
74
Remember the Titans (2000,  PG)
75
Training Day (2001,  R)
76
Deja Vu (2006,  PG-13)
77
The Bone Collector (1999,  R)
78
Philadelphia (1993,  PG-13)
79
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
80
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
81
Crimson Tide (1995,  R)
82
The Siege (1998,  R)
83
The Hurricane (1999,  R)
84
Fallen (1997,  R)
85
Courage Under Fire (1996,  R)
86
He Got Game (1998,  R)
87
Virtuosity (1995,  R)
88
The Preacher's Wife (1996,  PG)
89
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
90
Ricochet (1991,  R)
91
Cry Freedom (1987,  PG)
92
Mississippi Masala (1992,  R)
93
The Mighty Quinn (1989,  R)
94
License to Kill (1984,  Unrated)
95
A Soldier's Story (1984,  PG)
96
For Queen & Country (1989,  R)
97
Buck and the Preacher (1972,  PG)
98
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
99
Island in the Sun (1957,  Unrated)
100
Grambling's White Tiger (1981,  G)
101
Carmen Jones (1954,  Unrated)
102
Sneakers (1992,  PG-13)
103
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
104
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
105
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
106
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
107
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) (1988,  R)
108
They Call Me Mister Tibbs (1970,  R)
109
To Sir, with Love 2 (1996,  Unrated)
110
Mandela and De Klerk (1997,  PG-13)
111
Pressure Point (1962,  Unrated)
112
Face/Off (1997,  R)
113
Be Cool (2005,  PG-13)
114
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
115
Swordfish (2001,  R)
116
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
117
Broken Arrow (1996,  R)
118
Basic (2003,  R)
119
Phenomenon (1996,  PG)
120
Get Shorty (1995,  R)
121
The General's Daughter (1999,  R)
122
A Civil Action (1998,  PG-13)
123
Primary Colors (1998,  R)
124
The Passion of the Christ (2004,  R)
125
The Patriot (2000,  R)
126
Lethal Weapon (1987,  R)
127
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
128
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
129
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
130
Maverick (1994,  PG)
131
Conspiracy Theory (1997,  R)
132
Ransom (1996,  R)
133
Mad Max (1979,  R)
134
Payback (1999,  R)
135
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
136
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
137
Tequila Sunrise (1988,  R)
138
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
139
The Bounty (1984,  PG)
140
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
141
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
142
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
143
The Untouchables (1987,  R)
144
Black Rain (1989,  R)
145
Desperate Measures (1997,  R)
146
Internal Affairs (1990,  R)
147
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
148
The Matrix Revolutions (2003,  R)
149
The Matrix Reloaded (2003,  R)
150
The Color Purple (1985,  PG-13)
151
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
152
Boyz n the Hood (1991,  R)
153
Biker Boyz (2003,  PG-13)
154
Event Horizon (1997,  R)
155
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
156
King of New York (1990,  R)
157
Just Cause (1994,  R)
158
Fled (1996,  R)
159
Deep Cover (1992,  R)
160
Class Action (1991,  R)
161
The Tuskegee Airmen (1995,  PG-13)
162
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
163
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
164
The Rock (1996,  R)
165
Dragonheart (1996,  PG-13)
166
Entrapment (1999,  PG-13)
167
The Hunt for Red October (1990,  PG)
168
First Knight (1995,  PG-13)
169
You Only Live Twice (1967,  PG)
170
Dr. No (1962,  PG)
171
Finding Forrester (2000,  PG-13)
172
From Russia With Love (1964,  PG)
173
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
174
Thunderball (1965,  PG)
175
Never Say Never Again (1983,  PG)
176
The Avengers (1998,  PG-13)
177
Medicine Man (1992,  PG-13)
178
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
179
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
180
Family Business (1989,  R)
181
The Presidio (1988,  R)
182
The Russia House (1990,  R)
183
The Musketeer (2001,  PG-13)
184
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
185
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
186
Sounder (1972,  G)
187
A Woman Called Moses (1978,  Unrated)
188
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
189
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
190
Hamburger Hill (1987,  R)
191
Colors (1988,  R)
192
Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault (1996,  R)
193
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
194
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
195
Mission Impossible (1996,  PG-13)
196
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
197
Anaconda (1997,  PG-13)
198
Heat (1995,  R)
199
Ali (2001,  R)
200
The Odessa File (1974,  PG)
201
Romancing the Stone (1984,  PG)
202
The American President (1995,  PG-13)
203
Fatal Attraction (1987,  R)
204
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
205
Wall Street (1987,  R)
206
The War of the Roses (1989,  R)
207
Disclosure (1994,  R)
208
Hoodlum (1997,  R)
209
Rosewood (1997,  R)
210
The Cotton Club (1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments