My Favorite Movies


  fb1451078520's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
3
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (2000,  R)
4
Mystic River (2003,  R)
5
Insomnia (2002,  R)
6
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
7
Rosemary's Baby (1968,  R)
8
A Perfect Murder (1998,  R)
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
10
The Island (2005,  PG-13)
11
One Hour Photo (2002,  R)
12
Carlito's Way (1993,  R)
13
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
14
Burn After Reading (2008,  R)
15
This Boy's Life (1993,  R)
16
Inglourious Basterds (2009,  R)
17
Frida (2002,  R)
18
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
19
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) (1976,  Unrated)
20
Alice in Wonderland (1951,  G)
21
Addams Family Values (1993,  PG-13)
22
Primal Fear (1996,  R)
23
Minority Report (2002,  PG-13)
24
Thesis (Tesis) (1996,  R)
25
El Bola (2000,  Unrated)
26
Beauty and the Beast (1991,  G)
27
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
28
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
29
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
30
Scoop (2006,  PG-13)
31
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
32
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
33
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
34
Hook (1991,  PG)
35
The Birds (1963,  PG-13)
36
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
37
Match Point (2005,  R)
38
Death on the Nile (1978,  PG)
39
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
40
Batman & Robin (1997,  PG-13)
41
15 Minutes (2001,  R)
42
The Pledge (2001,  R)
43
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
44
Alien (1979,  R)
45
Jungle Book (1995,  G)
46
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
47
Mary Poppins (1964,  G)
48
Misery (1990,  R)
49
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
50
Sin City (2005,  R)
51
Disney's Aladdin (1992,  G)
52
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
53
The Lion King (1994,  G)
54
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
55
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
56
The English Patient (1996,  R)
57
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
58
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
59
Antz (1998,  PG)
60
Hide and Seek (2005,  R)
61
About Schmidt (2002,  R)
62
Chocolat (2000,  PG-13)
63
Brokeback Mountain (2005,  R)
64
A Bronx Tale (1993,  R)
65
The Mask (1994,  PG-13)
66
There's Something About Mary (1998,  R)
67
Troy (2004,  R)
68
Monster's Ball (2001,  R)
69
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
70
The Third Man (1949,  Unrated)
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
72
The Departed (2006,  R)
73
Los Girasoles Ciegos (The Blind Sunflowers) (2008,  Unrated)
74
I Will Survive (1999,  Unrated)
75
The Hole (2001,  R)
76
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
77
Fantasia (1940,  G)
78
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
79
Grease (1978,  PG)
80
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
81
300 (2007,  R)
82
Now and Then (1995,  PG-13)
83
Meet the Parents (2000,  PG-13)
84
Incautos (Swindled) (2004,  Unrated)
85
City by the Sea (2002,  R)
86
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
87
Runaway Jury (2003,  PG-13)
88
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
89
Volver (2006,  R)
90
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
91
Seven (Se7en) (1995,  R)
92
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
93
The Score (2001,  R)
94
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
95
Marvin's Room (1996,  PG-13)
96
Camino (2008,  Unrated)
97
I Am Legend (2007,  PG-13)
98
Absolute Power (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments