My Favorite Movies


  fb1453422900's Rating My Rating
1
Soylent Green (1973,  PG)
2
Knowing (2009,  PG-13)
3
Frequency (2000,  PG-13)
4
Total Recall (1990,  R)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
Escape from New York (1981,  R)
7
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
8
Star Trek Generations (1994,  PG)
9
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
10
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
11
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
12
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
13
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
14
Iron Man (2008,  PG-13)
15
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
16
Salt and Pepper (1968,  Unrated)
17
One More Time (1971,  Unrated)
18
The Pink Panther (1963,  Unrated)
19
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
20
Once Upon a Time in America (1984,  R)
21
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Best Star Trek Movie ever!
22
Logan's Run (1976,  PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
26
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
27
A Fish Called Wanda (1988,  R)
28
North by Northwest (1959,  Unrated)
29
Buck Rogers in the 25th Century (1979,  PG)
30
The Omega Man (1971,  PG)
31
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
32
High Society (1956,  G)
33
Houseboat (1958,  Unrated)
34
The Italian Job (2003,  PG-13)
35
The Island (2005,  PG-13)
36
Heist (2001,  R)
37
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
38
The Terminal (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments