My Favorite Movies


  fb1458826053's Rating My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
2
The Wackness (2008,  R)
3
Easy Rider (1969,  R)
4
Waking Life (2001,  R)
5
Stalker (1979,  Unrated)
6
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
7
Euphoria (Eyforiya) (,  Unrated)
8
Into the Wild (2007,  R)
9
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
10
Mary and Max (2009,  Unrated)
11
Psych-Out (1968,  Unrated)
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
13
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
14
Achilles to kame (Achilles and the Tortoise) (2008,  Unrated)
15
American Beauty (1999,  R)
16
Casablanca (1943,  PG)
17
Persepolis (2007,  PG-13)
18
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
19
Europa (,  Unrated)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
23
Eyes Wide Shut (1999,  R)
24
Underground (1995,  Unrated)
25
12 Angry Men (1997,  PG-13)
26
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
28
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
29
Choke (2008,  R)
30
Manderlay (2006,  Unrated)
31
Vanishing Point (1971,  R)
32
Groundhog Day (1993,  PG)
33
No mires para abajo (Don't Look Down) (2008,  Unrated)
34
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
35
The Truman Show (1998,  PG)
36
Big Fish (2003,  PG-13)
37
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
38
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
39
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
40
The Big Lebowski (1998,  R)
41
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
42
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
43
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
44
Palermo Shooting (2008,  Unrated)
45
City Island (2009,  Unrated)
46
Dogville (2003,  R)
47
Dancer in the Dark (2000,  R)
48
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
49
Zavet (Promise Me This) (2007,  Unrated)
50
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
51
Do You Remember Dolly Bell? (1986,  Unrated)
52
Harold and Maude (1971,  PG)
53
The Trip (1967,  R)
54
Primer (2004,  PG-13)
55
Wonderwall (1968,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments