My Favorite Movies


  fb1458974268's Rating My Rating
1
Pusher (1999,  Unrated)
2
Pusher II: With Blood on My Hands (2004,  Unrated)
3
Pusher III: I Am The Angel of Death (2005,  Unrated)
4
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
5
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
6
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
7
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
8
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
9
The Company (2003,  PG-13)
10
A History of Violence (2005,  R)
11
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
12
Fresh (1994,  R)
13
Avalon (2001,  R)
14
Brother (2001,  R)
15
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
16
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
17
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
18
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
19
See How They Fall (1994,  Unrated)
20
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
21
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
22
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
23
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
24
Sin City (2005,  R)
25
The King (2006,  R)
26
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
27
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
28
Close to Home (Karov La Bayit) (2007,  Unrated)
29
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
30
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
31
Angst (Fear) (1983,  Unrated)
32
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
33
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
34
Perfect Blue (1999,  R)
35
Transamerica (2005,  R)
36
Mulholland Drive (2001,  R)
37
Lost Highway (1997,  R)
38
Wild At Heart (1990,  R)
39
Trust (1991,  R)
40
The Unbelievable Truth (1990,  R)
41
Henry Fool (1998,  R)
42
Simple Men (1992,  R)
43
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
44
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
45
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
46
Swimming Pool (2003,  R)
47
Mystic River (2003,  R)
48
36 quai des orfevres (2005,  Unrated)
49
MR 73 (2008,  Unrated)
50
Chugyeogja (The Chaser) (2008,  Unrated)
51
Hulk (2003,  PG-13)
52
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
53
Tsotsi (2006,  R)
54
Casino Royale (2006,  PG-13)
55
Lord of War (2005,  R)
56
Our Lady of the Assassins (2001,  R)
57
L' Avocat de la Terreur (Terror's Advocate) (2007,  Unrated)
58
Bruce Lee: Path of the Dragon (1998,  Unrated)
59
Nan yang tang ren jie (Game of the Dragon) (Bruce Lee the Invincible) (1977,  R)
60
Enter the Dragon (1973,  R)
61
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
62
La demoiselle d'honneur (The Bridesmaid) (2004,  Unrated)
63
Bad Faith (,  Unrated)
64
Va, Vis et Deviens (Live and Become) (Go, See, and Become) (2005,  Unrated)
65
Alias Betty (Betty Fisher et autres histoires) (Betty Fisher and Other Stories) (2002,  Unrated)
66
La Petite Lili (2004,  R)
67
Beau Travail (2000,  Unrated)
68
J'ai pas sommeil (I Can't Sleep) (I'm Not Sleepy) (1995,  Unrated)
69
Heaven (2002,  R)
70
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
71
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) (2007,  Unrated)
72
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) (1999,  R)
73
Raining Stones (1993,  R)
74
L'Adversaire (The Adversary) (2002,  Unrated)
75
Time Out (L' Emploi du temps) (2002,  Unrated)
76
She's One of Us (2003,  Unrated)
77
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
78
Little Odessa (1995,  R)
79
Monster (2003,  R)
80
Sugar Cane Alley (1984,  PG)
81
Collateral (2004,  R)
82
Supervixens (1975,  R)
83
Vixen! (1968,  R)
84
Cherry, Harry and Raquel! (Megavixens) (Three Ways to Love) (1970,  R)
85
Shock Corridor (1963,  Unrated)
86
The Naked Kiss (2001,  Unrated)
87
A Comédia de Deus (God's Comedy) (1995,  Unrated)
88
Being John Malkovich (1999,  R)
89
The Boston Strangler (1968,  R)
90
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
91
Le Serpent (The Snake) (2006,  Unrated)
92
Mensonges et trahisons et plus si affinités... (2004,  Unrated)
93
The Tiger Brigades (Les Brigades du Tigre) (2006,  Unrated)
94
Sleepy Hollow (1999,  R)
95
Buffalo 66 (1998,  R)
96
Donnie Brasco (1997,  R)
97
Ed Wood (1994,  R)
98
Pulp Fiction (1994,  R)
99
Man on Fire (2004,  R)
100
Batman Returns (1992,  PG-13)
101
The Dead Zone (1983,  R)
102
American Gangster (2007,  R)
103
Training Day (2001,  R)
104
The Manchurian Candidate (2004,  R)
105
Glory (1989,  R)
106
Mo' Better Blues (1990,  R)
107
Unbreakable (2000,  PG-13)
108
Menace II Society (1993,  R)
109
Jungle Fever (1991,  R)
110
When We Were Kings (1996,  PG)
111
Do the Right Thing (1989,  R)
112
Dernier maquis (Adhen) (2008,  Unrated)
113
Bled Number One (2006,  Unrated)
114
Wesh wesh, what's going on? (,  Unrated)
115
Shanghai Grand (1996,  Unrated)
116
Anna M. (2007,  Unrated)
117
Un couple épatant (Trilogy: Two) (2002,  PG)
118
Après la vie (Trilogy: Three) (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments