My Favorite Movies


  fb1460235382's Rating My Rating
1
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
6
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
7
Little Miss Sunshine (2006,  R)
8
The Last King of Scotland (2006,  R)
9
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
10
The Savages (2007,  R)
11
Sideways (2004,  R)
12
Burn After Reading (2008,  R)
13
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
14
Reservoir Dogs (1992,  R)
15
Dog Day Afternoon (1975,  R)
16
Wag the Dog (1997,  R)
17
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (2005,  R)
18
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
19
Bread and Tulips (2001,  PG-13)
20
Zoolander (2001,  PG-13)
21
Rendition (2007,  R)
22
The Kite Runner (2008,  PG-13)
23
Munich (2005,  R)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
Red Lights (Feux Rouges) (2004,  Unrated)
26
In Bruges (2008,  R)
27
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
28
Serpico (1973,  R)
29
Scarface (1983,  R)
30
Donnie Brasco (1997,  R)
31
The Painted Veil (2006,  PG-13)
32
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
33
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
34
Gone Baby Gone (2007,  R)
35
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
36
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
37
Avenue Montaigne (Fauteuils d'orchestre) (Orchestra Seats) (2006,  PG-13)
38
Rosenstrasse (2004,  PG-13)
39
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
40
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
41
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl (1993,  Unrated)
42
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
43
Charlie Wilson's War (2007,  R)
44
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
45
Michael Clayton (2007,  R)
46
Syriana (2005,  R)
47
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
48
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
49
The Good German (2006,  R)
50
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
51
Out of Sight (1998,  R)
52
Babel (2006,  R)
53
The Aviator (2004,  PG-13)
54
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
55
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
56
I'm Not There (2007,  R)
57
Notes on a Scandal (2006,  R)
58
Little Fish (2006,  R)
59
The Shipping News (2001,  R)
60
Veronica Guerin (2003,  R)
61
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
62
Oscar and Lucinda (1997,  R)
63
Chocolat (2000,  PG-13)
64
Paris Je T'aime (2007,  R)
65
The English Patient (1996,  R)
66
Breaking and Entering (2007,  R)
67
Damage (1993,  R)
68
Paris (2008,  R)
69
A Few Days in September (Quelques jours en septembre) (2007,  Unrated)
70
The Big Lebowski (1998,  R)
71
Boogie Nights (1997,  R)
72
Capote (2005,  R)
73
Magnolia (1999,  R)
74
Scent of a Woman (1992,  R)
75
Happiness (1998,  Unrated)
76
Dark Matter (2008,  R)
77
The Manchurian Candidate (2004,  R)
78
The Deer Hunter (1978,  R)
79
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
80
The Hours (2002,  PG-13)
81
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
82
Sophie's Choice (1982,  R)
83
Out of Africa (1985,  PG)
84
The River Wild (1994,  PG-13)
85
Dancing at Lughnasa (1998,  PG)
86
Silkwood (1983,  R)
87
Postcards from the Edge (1990,  R)
88
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988,  PG-13)
89
Ironweed (1987,  R)
90
Julia (1987,  PG)
91
The Wrestler (2008,  R)
92
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
93
Apollo 13 (1995,  PG)
94
American Gangster (2007,  R)
95
Training Day (2001,  R)
96
The Bone Collector (1999,  R)
97
Philadelphia (1993,  PG-13)
98
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
99
Malcolm X (1992,  PG-13)
100
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
101
Cry Freedom (1987,  PG)
102
Mississippi Masala (1992,  R)
103
Summer of Sam (1999,  R)
104
When We Were Kings (1996,  PG)
105
Fargo (1996,  R)
106
Mississippi Burning (1988,  R)
107
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
108
Paradise Road (1997,  R)
109
The Longest Day (1962,  G)
110
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
111
Saving Private Ryan (1998,  R)
112
The Green Mile (1999,  R)
113
The Terminal (2004,  PG-13)
114
Road to Perdition (2002,  R)
115
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
116
The Bonfire of the Vanities (1990,  R)
117
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
118
The Departed (2006,  R)
119
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
120
Good Will Hunting (1997,  R)
121
Mystic Pizza (1988,  R)
122
The Passion of the Christ (2004,  R)
123
We Were Soldiers (2002,  R)
124
Gallipoli (1981,  PG)
125
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
126
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
127
In Cold Blood (1967,  R)
128
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
129
Rain Man (1988,  R)
130
Runaway Jury (2003,  PG-13)
131
The Graduate (1967,  PG)
132
Tootsie (1982,  PG)
133
All the President's Men (1976,  R)
134
Papillon (1973,  R)
135
Midnight Cowboy (1969,  R)
136
Billy Bathgate (1991,  R)
137
Network (1976,  R)
138
Q & A (1990,  R)
139
The Verdict (1982,  R)
140
Long Day's Journey Into Night (1962,  Unrated)
141
Night Falls on Manhattan (1997,  R)
142
On Golden Pond (1981,  PG)
143
The China Syndrome (1979,  PG)
144
Klute (1971,  R)
145
Agnes of God (1985,  PG-13)
146
Stanley & Iris (1990,  PG-13)
147
California Suite (1978,  PG)
148
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
149
The Battle of Midway (1942,  Unrated)
150
Touch of Evil (1958,  PG-13)
151
Citizen Kane (1941,  PG)
152
The Third Man (1949,  Unrated)
153
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
154
Catch-22 (1970,  R)
155
Casino Royale (1967,  G)
156
A Man for All Seasons (1966,  G)
157
Moby Dick (1956,  Unrated)
158
American Beauty (1999,  R)
159
The Usual Suspects (1995,  R)
160
L.A. Confidential (1997,  R)
161
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
162
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
163
Working Girl (1988,  R)
164
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
165
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
166
Henry & June (1990,  NC-17)
167
Notting Hill (1999,  PG-13)
168
Pretty Woman (1990,  R)
169
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
170
Erin Brockovich (2000,  R)
171
Conspiracy Theory (1997,  R)
172
Steel Magnolias (1989,  PG)
173
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
174
Michael Collins (1996,  R)
175
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
176
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
177
Lost In Translation (2003,  R)
178
The Prestige (2006,  PG-13)
179
Match Point (2005,  R)
180
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
181
Death at a Funeral (2007,  R)
182
Valkyrie (2008,  PG-13)
183
Love Actually (2003,  R)
184
The Constant Gardener (2005,  R)
185
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) (2005,  Unrated)
186
The Duchess (2008,  PG-13)
187
The Reader (2008,  R)
188
Quiz Show (1994,  PG-13)
189
Sunshine (2000,  R)
190
Onegin (1999,  Unrated)
191
Schindler's List (1993,  R)
192
Jaws (1975,  PG)
193
Jaws 2 (1978,  PG)
194
Jaws 3 (1983,  PG)
195
Alien (1979,  R)
196
Aliens (1986,  R)
197
Alien 3 (1992,  R)
198
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
199
The Color Purple (1985,  PG-13)
200
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
201
Empire of the Sun (1987,  PG)
202
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
203
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
204
Inglourious Basterds (2009,  R)
205
Jackie Brown (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments