My Favorite Movies
| fb1460531216's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
Office Space (1999, R) |
|
| 3 |
Hitman (2007, R) |
|
| 4 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 5 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 6 |
Orchestra Wives (1942, Unrated) |
|
| 7 |
Stork Club (1945, Unrated) |
|
| 8 |
Pin Up Girl (1944, Unrated) |
|
| 9 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 10 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 11 |
This Is the Army (1943, G) |
|
| 12 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 13 |
Doll Face (1945, Unrated) |
|
| 14 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 15 |
Til the Clouds Roll By (1946, Unrated) |
|
| 16 |
Annie Get Your Gun (1950, Unrated) |
|
| 17 |
Penny Serenade (1941, Unrated) |
|
| 18 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
| 19 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 20 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 21 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 22 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 23 |
Yankee Doodle Dandy (1942, G) |
|
| 24 |
The Harvey Girls (1946, Unrated) |
|
| 25 |
Broadway Melody of 1936 (1935, Unrated) |
|
| 26 |
Royal Wedding (1951, Unrated) |
|
| 27 |
Down Argentine Way (1940, Unrated) |
|
| 28 |
Summer Stock (1950, Unrated) |
|
| 29 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
| 30 |
Band of Angels (1957, Unrated) |
|
| 31 |
The Bells of St. Mary's (1945, Unrated) |
|
| 32 |
Boys Town (1938, Unrated) |
|
| 33 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
| 34 |
Babes in Arms (1939, Unrated) |
|
| 35 |
Rebecca of Sunnybrook Farm (1938, G) |
|
| 36 |
Baby Take a Bow (1934, PG) |
|
| 37 |
300 (2007, R) |
|
| 38 |
Grease (1978, PG) |
|
| 39 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 40 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 41 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 42 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 44 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 45 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 46 |
Only You (1994, PG) |
|
| 47 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 48 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 49 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 50 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 51 |
Going My Way (1944, Unrated) |
|
| 52 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 53 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |





















































