My Favorite Movies


  fb1462402783's Rating My Rating
1
Gone With the Wind (1939,  G)
2
Casablanca (1943,  Unrated)
3
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
4
Maytime (1937,  Unrated)
5
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
6
Back Street (1961,  Unrated)
7
Rebecca (1940,  Unrated)
8
The Quiet Man (1952,  Unrated)
9
Penny Serenade (1941,  Unrated)
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
11
Because Of You (1952,  Unrated)
12
Hello, Frisco, Hello (1943,  Unrated)
13
My Blue Heaven (1950,  Unrated)
14
Bathing Beauty (1944,  Unrated)
15
The Very Thought of You (1944,  Unrated)
16
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
17
Our Very Own (1950,  Unrated)
18
A Summer Place (1959,  Unrated)
19
Written on the Wind (1957,  Unrated)
20
Mr. Lucky (1943,  Unrated)
21
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
22
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
23
Night and Day (1946,  Unrated)
24
Three Little Words (1950,  Unrated)
25
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
26
The Eddy Duchin Story (1956,  Unrated)
27
Hold Your Man (1933,  Unrated)
28
Mrs. Miniver (1942,  Unrated)
29
Random Harvest (1942,  Unrated)
30
Blossoms in the Dust (1941,  Unrated)
31
The Mississippi Gambler (1953,  Unrated)
32
Shane (1953,  Unrated)
33
The Proud Rebel (1958,  Unrated)
34
And Now Tomorrow (1944,  Unrated)
35
Out of the Past (1947,  Unrated)
36
Task Force (1949,  Unrated)
37
The Thin Man (1934,  Unrated)
38
Santa Fe Trail (1940,  Unrated)
39
Kings Row (1942,  Unrated)
40
Dark Victory (1939,  Unrated)
41
The Pride of the Yankees (1942,  Unrated)
42
Love Is a Many Splendored Thing (1955,  Unrated)
43
Until They Sail (1957,  Unrated)
44
The Sound of Music (1965,  G)
45
Titanic (1997,  PG-13)
46
Legends of the Fall (1994,  R)
47
Changeling (2008,  R)
48
Playing by Heart (1998,  R)
49
The Bone Collector (1999,  R)
50
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
51
Practical Magic (1998,  PG-13)
52
While You Were Sleeping (1995,  PG)
53
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
54
Forrest Gump (1994,  PG-13)
55
The Notebook (2004,  PG-13)
56
The Shawshank Redemption (1994,  R)
57
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
58
Grease (1978,  PG)
59
A Walk to Remember (2002,  PG)
60
Twilight (2008,  PG-13)
61
Australia (2008,  PG-13)
62
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
63
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
64
Poltergeist (1982,  PG)
65
The Sixth Sense (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments