My Favorite Movies
| fb1465296598's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 2 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 3 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 4 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 5 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 6 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 8 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 9 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 10 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 11 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 12 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 13 |
The 39 Steps (1935, PG) |
|
| 14 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
| 15 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 16 |
Holiday (1930, Unrated) |
|
| 17 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 18 |
The Bells of St. Mary's (1945, Unrated) |
|
| 19 |
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978, R) |
|
| 20 |
Murder on the Orient Express (1974, PG) |
|
| 21 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 22 |
Intermezzo (1939, Unrated) |
|
| 23 |
Indiscreet (1958, PG) |
|
| 24 |
Joan of Arc (1948, Unrated) |
|
| 25 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982, R) |
|
| 26 |
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975, G) |
|
| 27 |
Mr. Lucky (1943, Unrated) |
|
| 28 |
She Done Him Wrong (1933, Unrated) |
|
| 29 |
The Grass Is Greener (1960, Unrated) |
|
| 30 |
Charade (1963, G) |
|
| 31 |
The Bishop's Wife (1947, Unrated) |
|
| 32 |
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948, Unrated) |
|
| 33 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
| 34 |
I'm No Angel (1933, Unrated) |
|
| 35 |
Only Angels Have Wings (1939, Unrated) |
|
| 36 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 37 |
Once Upon a Honeymoon (1942, Unrated) |
|
| 38 |
In Name Only (1939, Unrated) |
|
| 39 |
The Toast of New York (1937, Unrated) |
|
| 40 |
Sylvia Scarlett (1935, Unrated) |
|
| 41 |
Dream Wife (1953, Unrated) |
|
| 42 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 43 |
Walk, Don't Run (1966, Unrated) |
|
| 44 |
Gunga Din (1939, Unrated) |
|
| 45 |
The Awful Truth (1937, Unrated) |
|
| 46 |
Penny Serenade (1941, Unrated) |
|
| 47 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 48 |
None But the Lonely Heart (1944, Unrated) |
|
| 49 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 50 |
State of the Union (The World and His Wife) (1948, Unrated) |
|
| 51 |
Without Love (1945) (1945, Unrated) |
|
| 52 |
A Bill of Divorcement (1932, Unrated) |
|
| 53 |
A Woman Rebels (1936, PG) |
|
| 54 |
Spitfire (1934, Unrated) |
|
| 55 |
Little Women (1933, Unrated) |
|
| 56 |
Keeper of the Flame (1942, Unrated) |
|
| 57 |
Desk Set (1957, Unrated) |
|
| 58 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
| 59 |
Woman of the Year (1942, Unrated) |
|
| 60 |
The African Queen (1951, Unrated) |
|
| 61 |
Stage Door (1937, Unrated) |
|
| 62 |
Pat and Mike (1952, Unrated) |
|
| 63 |
Alice Adams (1935, Unrated) |
|
| 64 |
Mrs Delafield Wants to Marry (1986, Unrated) |
|
| 65 |
Morning Glory (1933, Unrated) |
|
| 66 |
Mary of Scotland (1936, Unrated) |
|
| 67 |
Stingaree (1934, Unrated) |
|
| 68 |
Love Affair (1939, Unrated) |
|
| 69 |
The White Cliffs of Dover (1944, G) |
|
| 70 |
A Guy Named Joe (1944, Unrated) |
|
| 71 |
Theodora Goes Wild (1936, Unrated) |
|
| 72 |
Show Boat (1936, Unrated) |
|
| 73 |
Thirteen Women (1932, G) |
|
| 74 |
Roberta (1935, Unrated) |
|
| 75 |
Back Street (1932, Unrated) |
|
| 76 |
I Remember Mama (1948, Unrated) |
|
| 77 |
Anna and the King of Siam (1946, Unrated) |
|
| 78 |
Blossoms in the Dust (1941, Unrated) |
|
| 79 |
That Forsyte Woman (1949, Unrated) |
|
| 80 |
Mrs. Parkington (1944, Unrated) |
|
| 81 |
Random Harvest (1942, Unrated) |
|
| 82 |
Sunrise at Campobello (1960, Unrated) |
|
| 83 |
Julia Misbehaves (1948, Unrated) |
|
| 84 |
The Valley of Decision (1945, Unrated) |
|
| 85 |
Pride and Prejudice (1940, Unrated) |
|
| 86 |
Goodbye, Mr. Chips (1939, Unrated) |
|
| 87 |
Little Women (1978, Unrated) |
|
| 88 |
Mrs. Miniver (1942, Unrated) |
|
| 89 |
A Man to Remember (1948, Unrated) |
|
| 90 |
Bachelor Mother (1939, G) |
|
| 91 |
Tom, Dick and Harry (1941, Unrated) |
|
| 92 |
Winchester '73 (1950, Unrated) |
|
| 93 |
The Spirit of St. Louis (1957, Unrated) |
|
| 94 |
It's a Wonderful World (1939, Unrated) |
|
| 95 |
After the Thin Man (1936, Unrated) |
|
| 96 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 97 |
Shenandoah (1965, Unrated) |
|
| 98 |
Made for Each Other (1939, Unrated) |
|
| 99 |
The Great Ziegfeld (1936, Unrated) |
|
| 100 |
Evelyn Prentice (1934, Unrated) |
|
| 101 |
Alias Nick and Nora (2005, PG) |
|
| 102 |
One Way Passage (1932, Unrated) |
|
| 103 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
| 104 |
My Man Godfrey (1936, Unrated) |
|
| 105 |
Life with Father (1947, Unrated) |
|
| 106 |
The Last Of Mrs.Cheyney (1937, Unrated) |
|
| 107 |
Star of Midnight (1935, Unrated) |
|
| 108 |
Man of the World (1931, Unrated) |
|
| 109 |
Street of Chance (1930, Unrated) |
|
| 110 |
Mister Roberts (1955, Unrated) |
|
| 111 |
Libeled Lady (1936, Unrated) |
|
| 112 |
Song of the Thin Man (1947, Unrated) |
|
| 113 |
The Thin Man Goes Home (1945, Unrated) |
|
| 114 |
Shadow of the Thin Man (1941, Unrated) |
|
| 115 |
I Love You Again (1940, Unrated) |
|
| 116 |
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939, Unrated) |
|
| 117 |
Double Wedding (1937, Unrated) |
|
| 118 |
Manhattan Melodrama (1934, Unrated) |
|
| 119 |
The Kennel Murder Case (1933, Unrated) |
|
| 120 |
Too Hot to Handle (1938, Unrated) |
|
| 121 |
Death Takes a Holiday (1971, Unrated) |
|
| 122 |
The Bachelor and the Bobby Soxer (1947, Unrated) |
|
| 123 |
The Red Pony (1949, Unrated) |
|
| 124 |
Wife vs. Secretary (1936, Unrated) |
|
| 125 |
Midnight Lace (1960, R) |
|
| 126 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 127 |
Columbo: Étude in Black (1972, Unrated) |
|
| 128 |
Bombshell (Blonde Bombshell) (1933, R) |
|
| 129 |
Hold Your Man (1933, Unrated) |
|
| 130 |
Goldie (1931, Unrated) |
|
| 131 |
Hell's Angels (1930, PG) |
|
| 132 |
Saratoga (1937, Unrated) |
|
| 133 |
Suzy (1936, Unrated) |
|
| 134 |
China Seas (1935, Unrated) |
|
| 135 |
Red-Headed Woman (1932, PG-13) |
|
| 136 |
Red Dust (1932, Unrated) |
|
| 137 |
Platinum Blonde (1931, Unrated) |
|
| 138 |
The Public Enemy (1931, Unrated) |
|
| 139 |
Rumba (1935, Unrated) |
|
| 140 |
We're Not Dressing (1934, R) |
|
| 141 |
Mr. & Mrs. Smith (1941, Unrated) |
|
| 142 |
They Knew What They Wanted (1940, Unrated) |
|
| 143 |
True Confession (1937, Unrated) |
|
| 144 |
The Princess Comes Across (1936, Unrated) |
|
| 145 |
Love Before Breakfast (1936, Unrated) |
|
| 146 |
Hands Across the Table (1935, Unrated) |
|
| 147 |
Now and Forever (1934, Unrated) |
|
| 148 |
Bolero (1934, Unrated) |
|
| 149 |
No Man of Her Own (1932, Unrated) |
|
| 150 |
To Be or Not to Be (1942, PG) |
|
| 151 |
The Tall Men (1955, Unrated) |
|
| 152 |
Comrade X (1940, Unrated) |
|
| 153 |
Possessed (1931, Unrated) |
|
| 154 |
San Francisco (1936, Unrated) |
|
| 155 |
Night Nurse (1931, Unrated) |
|
| 156 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 157 |
Band of Angels (1957, Unrated) |
|
| 158 |
The Hucksters (1947, Unrated) |
|
| 159 |
Test Pilot (1938, Unrated) |
|
| 160 |
Mogambo (1953, Unrated) |
|
| 161 |
Teacher's Pet (1958, Unrated) |
|
| 162 |
Love on the Run (1936, PG) |
|
| 163 |
The Divorcee (1930, Unrated) |
|
| 164 |
Dancing Lady (1933, Unrated) |
|
| 165 |
That Hamilton Woman (1941, Unrated) |
|
| 166 |
Sidewalks of London (1938, Unrated) |
|
| 167 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 168 |
Dark Journey (1937, Unrated) |
|
| 169 |
Gentlemen's Agreement (1935, Unrated) |
|
| 170 |
Waterloo Bridge (1940, Unrated) |
|
| 171 |
Fire Over England (1937, Unrated) |
|
| 172 |
Anna Karenina (1948, Unrated) |
|
| 173 |
Caesar and Cleopatra (1945, Unrated) |
|
| 174 |
A Yank at Oxford (1938, Unrated) |
|
| 175 |
Storm in a Teacup (1937, Unrated) |
|
| 176 |
The Roman Spring of Mrs. Stone (1961, Unrated) |
|
| 177 |
Ship of Fools (1965, Unrated) |









































































































































