My Favorite Movies
| fb1467300089's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 2 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
| 3 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 4 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 5 |
All Dogs Go To Heaven (1989, G) |
|
| 6 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 7 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 8 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 9 |
The Bay of Love and Sorrows (2002, Unrated) |
|
| 10 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 11 |
The Birdcage (1996, R) |
|
| 12 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 13 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 15 |
Cars (2006, G) |
|
| 16 |
Changing Hearts (2002, Unrated) |
|
| 17 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 19 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 20 |
Clue (1985, PG) |
|
| 21 |
Conversations With Other Women (2006, R) |
|
| 22 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 23 |
Cube (1998, R) |
|
| 24 |
Dead Again (1991, R) |
|
| 25 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 26 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 27 |
Double Jeopardy (1999, R) |
|
| 28 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 30 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 31 |
Factory Girl (2007, R) |
|
| 32 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 34 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 35 |
Finding Home (2003, PG-13) |
|
| 36 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 37 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 38 |
The Fox and the Hound (1981, G) |
|
| 39 |
Free Willy (1993, PG) |
|
| 40 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 41 |
Glass Trap (2005, PG-13) |
|
| 42 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 43 |
Grease (1978, PG) |
|
| 44 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 45 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 46 |
Happy Here and Now (2002, R) |
|
| 47 |
Holes (2003, PG) |
|
| 48 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 49 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 50 |
I Know Who Killed Me (2007, R) |
|
| 51 |
The Jungle Book (1967, PG) |
|
| 52 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 53 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 54 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 55 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 56 |
The Lion King 1 1/2 (2004, G) |
|
| 57 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 58 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 59 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 60 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 62 |
The Mothman Prophecies (2002, PG-13) |
|
| 63 |
Murder by Death (1976, PG) |
|
| 64 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 65 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 66 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 67 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 68 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 69 |
Platoon (1986, R) |
|
| 70 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 71 |
Power (1986, R) |
|
| 72 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 73 |
The Prince and Me (2004, PG) |
|
| 74 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 75 |
The Queen (2006, PG-13) |
|
| 76 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 77 |
The Reaping (2007, R) |
|
| 78 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 79 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 80 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 81 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 82 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 83 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 84 |
Spice World (1998, PG) |
|
| 85 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 86 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 87 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 88 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 89 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 90 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 91 |
U-571 (2000, PG-13) |
|
| 92 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 93 |
The Visitation (2006, PG-13) |
|
| 94 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 95 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 96 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 97 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 98 |
What Lies Beneath (2000, PG-13) |
|
| 99 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |


































































































