My Favorite Movies


  fb1468264384's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
3
American Beauty (1999,  R)
4
Mia Sarah (2006,  Unrated)
5
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
6
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
7
Match Point (2005,  R)
8
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
9
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
10
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
11
Before Sunrise (1995,  R)
12
Before Sunset (2004,  R)
13
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
14
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
15
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
16
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
17
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
18
The Goonies (1985,  PG)
19
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
20
You Are So Handsome (Je Vous Trouve Tres Beau) (2006,  Unrated)
21
Paris Je T'aime (2007,  R)
22
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
23
Lost In Translation (2003,  R)
24
Beauty and the Beast (1991,  G)
25
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
26
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
27
Cocoon (1985,  PG-13)
28
Grease (1978,  PG)
29
Titanic (1997,  PG-13)
30
The Lion King (1994,  G)
31
Disney's Aladdin (1992,  G)
32
Teen Wolf (1985,  PG)
33
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
34
Ghost (1990,  R)
35
American Pie (1999,  R)
36
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
37
Ninette (2005,  Unrated)
38
Short Circuit (1986,  PG)
39
Short Circuit 2 (1988,  PG)
40
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
41
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
42
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
43
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
44
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
45
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
47
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
48
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
49
Back to the Future (1985,  PG)
50
Kickboxer (1989,  R)
51
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments