My Favorite Movies


  fb1470947384's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
North by Northwest (1959,  Unrated)
3
My Fair Lady (1964,  G)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
Patton (1970,  PG)
9
Charade (1963,  G)
10
TRON (1982,  PG)
11
King Solomon's Mines (1950,  Unrated)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
The Producers (1968,  PG)
14
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
15
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
16
The Wizard of Oz (1939,  G)
17
Dr. No (1962,  PG)
18
From Russia With Love (1964,  PG)
19
Goldfinger (1964,  PG)
20
Thunderball (1965,  PG)
21
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
22
Don't Raise the Bridge, Lower the River (1968,  Unrated)
23
Gone With the Wind (1939,  G)
24
The Sting (1973,  PG)
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
26
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
28
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
29
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
30
Jimmy Neutron - Boy Genius (2001,  G)
31
D.A.R.Y.L. (1985,  PG)
32
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
33
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
34
Dungeons & Dragons 2: Wrath of the Dragon God (2005,  R)
35
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
36
Alien (1979,  R)
37
Aliens (1986,  R)
38
Drums Along the Mohawk (1939,  Unrated)
39
Northwest Passage (1940,  Unrated)
40
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
41
The Great Escape (1963,  Unrated)
42
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
43
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
44
Moby Dick (1956,  Unrated)
45
Cat Ballou (1965,  Unrated)
46
Toy Story (1995,  G)
47
Monsters, Inc. (2001,  G)
48
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
49
Rear Window (1954,  PG)
50
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
51
Boys' Night Out (1962,  PG)
52
Stalag 17 (1953,  Unrated)
53
The Naked Prey (1966,  Unrated)
54
Sneakers (1992,  PG-13)
55
Three Days of the Condor (1975,  R)
56
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
57
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
58
Death on the Nile (1978,  PG)
59
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
60
Kings of the Sun (1963,  Unrated)
61
Kelly's Heroes (1970,  PG)
62
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
63
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
64
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
65
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments